Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
09.02.2019, 00:00

Uznávaný vedec aj o tom, prečo sú paralelné svety v móde a či je možné cestovať červou dierou

  • Prečo sú paralelné svety v móde a čo by sa naozaj stalo, keby sa ich existencia čoskoro potvrdila?
  • Príde po veľkom tresku veľké „zmrznutie“? A aké veľké sú v skutočnosti diery, ktorými hrdinovia sci-fi cestujú do iného vesmíru?
  • Astronóm a astrofyzik Jiří Grygar (82) vysvetľuje, prečo polovica špičkových kozmológov verí na iné svety a čo on sám považuje za najdôležitejší objav astronómie v roku 2018.
Uznávaný vedec aj o tom, prečo sú paralelné svety v móde a či je možné cestovať červou dierou
Zdroj: Dreamstime

Čím to je, že v posledných rokoch častejšie počujeme o paralelných vesmíroch?
Téma paralelných vesmírov je oveľa staršia. Už začiatkom 20. storočia, keď ešte kozmológia bola veľmi primitívna, sa objavoval názor, ktorému sa neskôr začalo hovoriť antropický princíp, čo je záležitosť, ktorá sa týka základných fyzikálnych zákonov a konštánt. Ukázalo sa totiž, že aby sme ako ľudia mohli vo vesmíre existovať, tak bolo potrebné všetko fyzikálne aj chemicky pripraviť. Existujúce fyzikálne a chemické väzby sú totiž nastavené tak jemne, že keby sa zmenilo čokoľvek, ako napríklad rýchlosť svetla, hodnota gravitačnej konštanty či pomer hmotnosti neutrónu k protónu, tak by síce vesmír fyzikálne mohol existovať, ale zaručene by v ňom neboli ľudia.

Niečo podobné platí o presnej vzdialenosti Zeme od Slnka...
Áno, a to je práve jedna z vecí, z ktorých vyplynulo, že za tým nastavením je asi nejaký účel. Pretože prečo inak by tu ľudia boli? Antropický princíp začínal naberať na význame po druhej svetovej vojne, pretože sa nachádzali čoraz ďalšie jemnosti, s ktorými keby sa len trošičku pohlo, tak vesmír so svojou fyzikou a chémiou síce bude existovať, ale bude trvať napríklad len štrnásť dní. Pritom náš vesmír má za sebou takmer 14 miliárd rokov! Taký dlhý čas bol potrebný na to, aby tu boli napríklad ťažšie prvky, než sú vodík a hélium, pretože v ranom vesmíre existovali iba tieto dva prvky.

Čo z toho predpokladaného účelu vyplývalo?
Pridala sa k tomu myšlienka, že za vznikom vesmíru je nejaká inteligencia, že vesmír vznikol v podstate nadprirodzene. A to sa mnohým prírodovedcom nepáčilo, pretože mnohí sú materialisti. Začali teda vesmír vysvetľovať tým, že je to ako v športke, v ktorej si veľa ľudí staví, takmer všetci prehrajú a sem-tam niekto vyhrá. Existuje množstvo tiketov – to sú tie paralelné vesmíry, kde platia iné pravidlá, ale my sme s naším vesmírom jednoducho získali prvú cenu. Nikto pritom nevie, ako vesmír vznikol. Veľký tresk je prázdne slovo, ktoré len hovorí, že bol nejaký počiatok v čase, ktorý dnes poznáme s presnosťou lepšou než percento, to znamená 13,8 miliardy rokov. A počas tohto obdobia sa muselo stať všetko potrebné.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.