Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
12.02.2019, 00:00

Konšpiráciám veria aj inteligentní a vzdelaní ľudia, niektoré sa ukázali ako pravdivé, tvrdí odborník

  • Zem je plochá, z lietadiel na nás vypúšťajú chemikálie, svet ovládajú Židia. Priaznivci konšpiračných teórií zahlcujú svet čoraz kreatívnejšími nezmyslami.
  • Sociálny antropológ Mgr. Vladimír Bahna, PhD., (39) zo Slovenskej akadémie vied hovorí, že presviedčať takých ľudí argumentmi zvyčajne nemá veľký efekt.
  • Ako vznikla konšpiračná teória o škodlivosti očkovania? Prečo majú konšpirátori často v jednej situácii iný názor ako v druhej? A ako vôbec s konšpirátormi debatovať? Má to zmysel?
Konšpiráciám veria aj inteligentní a vzdelaní ľudia, niektoré sa ukázali ako pravdivé, tvrdí odborník
Zdroj: Pavol Funtál

Prečo niektorí ľudia veria čomusi napriek tomu, že väčšina spoločnosti vidí, že je to nezmysel?
Keď sa pýtate, že prečo veria, tak práve slovo viera je dôležité. Ľudia nie sú experti na každú informáciu, ktorú dostanú, a nemusia jej celkom rozumieť. Preto si ju často osvoja alebo odmietnu len na základe toho, odkiaľ informácia pochádza, či zdroju dôverujú a čo si myslí ich okolie. Existuje tiež konfirmačné skreslenie, to znamená, že ľudia inklinujú k názorom a vysvetleniam, ktoré potvrdzujú ich očakávania, názory, ktoré už zastávajú. Každý si selektuje informácie podľa toho, ako mu vyhovujú. Napríklad konzervatívne orientovaní ľudia uprednostnia informácie, ktoré buď potvrdzujú ich konzervatívne videnie sveta, alebo prichádzajú od konzervatívnych politikov. Teda niečomu „veríme“ bez toho, že by sme sa museli zaoberať faktmi.

Čiže záleží aj na tom, v akej „bubline“ žijeme?
Je prirodzené, že ľudia, ktorí majú k sebe bližšie a viac si dôverujú, sa navzájom ovplyvňujú a zdieľajú podobné názory. Prijímanie nových informácií je podmienené spoločenskými bublinami, v ktorých žijeme.

Dodnes množstvo ľudí napríklad verí, že Zem je plochá, a túto myšlienku vedia prezentovať aj dosť bojovne. Ako niekto môže veriť v taký nezmysel?
Pointa konšpiračných teórii, napríklad o plochej Zemi, nie je primárne o predmete sporu. Čiže nie o plochosti Zeme, ale o tom, že nás niekto klame, že Zem je guľatá. Nie že by sa ku niekomu poznatky o Zemi nedostali, ale rozhodol sa ich odmietnuť. Preto človeka veriaceho v plochú Zem môže byť ťažké presvedčiť o opaku argumentmi o guľatosti Zeme. Problém je podľa neho inde, je presvedčený, že ho niekto „klame“, čo mu vysvetlením gravitačného zákona nijako nespochybníme.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.