Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
24.02.2019, 00:00

Aby sa dostali na Slovensko, predali majetok. Teší ma, že nemusím nosiť burku, hovorí Sarina z Afganistanu

• „Išli sme vlakom, autom aj peši,“ hovorí SARINA ASADULA (34) o ceste, ktorú absolvovala pred niekoľkými rokmi spolu s manželom a tromi deťmi.
  • „Bola to dlhá púť, trvala niekoľko mesiacov, niekedy sme nemali čo jesť a spali sme na zemi.“
  • Z Afganistanu odišli, keď tam vypukla vojna a na Slovensku sa ocitli pred šiestimi rokmi.
  • Kto rozhodol, že odídu do Európy? Ako vnímajú našu krajinu? Zvykli si tu ich deti?
Aby sa dostali na Slovensko, predali majetok. Teší ma, že nemusím nosiť burku, hovorí Sarina z Afganistanu
Zdroj: Peter Mayer

Z ktorej časti Afganistanu pochádzate?
Ja som priamo z Kábulu, ale žili sme v provincii Logar (na východe Afganistanu, neďaleko Kábulu, pozn. red.), odkiaľ je manželova rodina.

Ako to vyzeralo v Afganistane v čase, keď ste sa rozhodli odísť?
Z Afganistanu sme odišli do Iránu, keď sa začala vojna. Ja som mala vtedy 17 rokov a práve som sa vydala. Logar, kde sme s manželom bývali, bol pod vládou Talibanu a prebiehali tam ťažké boje. Nedalo sa tam žiť. Odišli sme spolu s celou manželovou rodinou. Moja rodina, ktorá bývala v Kábule, zostala v Afganistane a je tam dodnes.

Spomínate si, či bol život v Afganistane pred vojnou lepší?
Ja som bola mladá, ale nežilo sa tam ľahko ani predtým. Konflikt, ktorý sa začal v roku 2001, trvá dodnes, hoci v súčasnosti je medzi USA a Talibanom prímerie. To však neznamená, že je tam dobre. Aj keď tam žijú ľudia bežným životom, chodia do práce, deti do školy, snažia sa normálne fungovať, nie je to ľahké. Stále je tam vojna, nikto nevie, čo bude zajtra.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.