Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
22.03.2019, 08:00

Život bez energie: Keď sa z vás stane bezvládna bábka

  • Na prvý pohľad to môže vyzerať ako vyhováranie. No nie je. Človek sa znenazdajky „vypne“. Bez varovania sa dostaví únava, pocit opotrebovania, bezmocnosť.
  • To sú príznaky chronického únavového syndrómu. Choroby, ktorá vás nekompromisne vyradí z bežnej prevádzky.
  • „Cítite sa ako bábka-marioneta, ktorú posadíte do kresla, a prestrihnete jej všetky povrázky,“ popisuje klinický imunológ, alergológ a internista MUDr. MARTIN NOUZA (58), CSc., ktorý túto chorobu zakúsil na vlastnej koži.
  • Vedúci lekár pražského Centra klinickej imunológie v rozhovore pre TÉMU popisuje aj ďalšie, menej známe príznaky, ako sú problémy so sústredením či s porozumením písanému textu alebo aj hovorenej reči.
  • Koho postihuje choroba najčastejšie? Ako spoznať, že prichádza? A akú úlohu v nej hrajú vírusy a baktérie?
Život bez energie: Keď sa z vás stane bezvládna bábka
Zdroj: Dreamstime

Kedy ste sa ako lekár začali u svojich pacientov stretávať s chronickým únavovým syndrómom?
Ako lekári o ňom vieme desiatky rokov. Ja osobne som sa s ním však prvý raz stretol pred nejakými dvadsiatimi piatimi rokmi, keď som strávil veľmi prospešných päť rokov na pracovisku klinického imunológa MUDr. Jaroslava Svobodu (Toho prezývajú „Dr. House“. Rovnako ako hrdina tohto amerického seriálu totiž prijíma aj pacientov, s ktorých ťažko diagnostikovateľnými chorobami si veľa iných lekárov nevie rady. Pozn.red.). Stretával som tu naozaj veľa pacientov s týmto ochorením alebo s podozrením naň. Niektorí z nich potom prešli do mojej súčasnej ambulancie, kde sa liečbe týchto stavov ďalej venujem. Práve vyše štvrťstoročnú skúsenosť s touto diagnózou považujem pri ich liečbe za najvýznamnejšiu. A aj to, že lekár chorobu do nejakej miery sám prežije.

Mali ste chronický únavový syndróm?
Prekonal som stav, ktorý mu bol veľmi podobný. Takáto skúsenosť je asi tým najvýznamnejším „darom“, ktorý vám môže choroba dať. Každý lekár, ktorý prekoná chorobu, s ktorou sa potom v praxi stretáva, totiž svojim pacientom ich ťažkosti ľahšie uverí, vcíti sa do ich stavu. A vďaka tomu je im aj väčšou oporou.

Ako ste k chorobe prišli?
Pracoval som vtedy v pražskom IKEM, kde som sa staral o pacientov na imunosupresívnej liečbe (Liečba na prechodné potlačenie imunitného systému, aby jeho organizmus napr. „neodmietol“ nový orgán po transplantácii. Pozn. red.). Tam sa oveľa častejšie ako inde vyskytovali najrôznejšie infekcie a navyše to bola aj dosť náročná práca. Bol som čerstvo doštudovaný lekár a moja imunita na to nebola pripravená. A tak vznikla reakcia, ktorú môj organizmus nezvládol. Následná choroba ma na niekoľko mesiacov vyradila z bežného života. Pre väčšinu ľudí som teda hádam bol dobrým príkladom, že z toho vedie cesta von. Predovšetkým som však teraz schopný uvedomiť si, čo presne moji pacienti prežívajú.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.