Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
07.04.2019, 00:00

Muž, vďaka ktorému Slovensko patrí k najvýznamnejším krajinám sveta vo výskume Mayov

• Slovensko patrí vďaka nemu k najvýznamnejším krajinám sveta vo výskume mayskej civilizácie.
  • Prof. Mgr. MILAN KOVÁČ, PhD. (51), vedie a viedol množstvo expedícií do oblastí, kde žili a žijú Mayovia, v súčasnosti vedie archeologický výskumný projekt v mayskom meste Uaxactún v Guatemale.
  • Výsledky výskumu jeho tímu, v ktorom sú aj ľudia zo Slovenskej technickej univerzity vedení Tiborom Lieskovským, prepisujú históriu a pohľad na život Mayov, ktorých civilizácia pred vyše tisíc rokmi skolabovala.
Muž, vďaka ktorému Slovensko patrí k najvýznamnejším krajinám sveta vo výskume Mayov
Zdroj: Archív Milana Kováča

Patríte k najvýznamnejším svetovým odborníkom na mayskú civilizáciu, ale pôvodne ste boli robotník. Prečo?
Za komunizmu som po absolvovaní gymnázia nedostal odporúčanie na štúdium na vysokej škole, takže kým komunizmus nepadol, nemohli ma prijať. Musel som robiť klasické povolania ako kurič, zamestnanec čističky odpadových vôd, viazač bremien pre žeriavy. Na vysokú školu som sa dostal až po páde komunizmu.

Kde ste robili viazača bremien?
V Závodoch ťažkého strojárstva v Dubnici nad Váhom. Vo fabrike sme viazali masívne objekty, aby ich mohli dvíhať žeriavy, viazal som napríklad kanóny pre húfnice, ktoré sa tam vtedy vyrábali. Kanóny do tankov som prevážal na multikáre.

Stretávate sa občas s ľuďmi, s ktorými ste vtedy robili?
Žiaľ, nie, lebo žijem ďaleko, ale boli medzi nimi často zaujímavé osobnosti, ktorých životné dráhy sa nekončili za bránami fabriky. Naučil som sa tam vážiť si ľudí za to, akí sú, nie kým sú, a naučilo ma to, že na každom je niečo cenné.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.