Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
19.04.2019, 00:00

Výnimočný slovenský učiteľ: Na jeho hodiny fyziky chodia celé zájazdy

  • Vďaka nemu a jeho kolegovi je gymnázium v Martine jedinou školou v Európe, na ktorú chodia na pravidelné exkurzie žiaci z iných škôl pozrieť sa na nejaký predmet.
  • Štyrikrát do týždňa stoja pred gymnáziom autobusy a ročne sa tam vystrieda štyritisíc žiakov.
  • Chodia sa pozerať, ako sa učí fyzika cez fyzikálne experimenty.
  • Slovenský pedagóg PaedDr. JOZEF BEŇUŠKA, PhD. (59), za to dostal aj ocenenie od Európskej fyzikálnej spoločnosti, čosi ako cenu pre najlepšieho učiteľa fyziky v Európe.
  • Prečo učí z vlastných učebníc? Čo všetko je fyzika? A prečo je učenie vzorcov naspamäť na figu?
Výnimočný slovenský učiteľ: Na jeho hodiny fyziky chodia celé zájazdy
Zdroj: Richard Filipko

Aké známky majú vaši študenti?
Aj dobré, aj horšie.

Sú aj päťky?
Samozrejme.

Neplatí teda, že známky majú žiaci aj podľa toho, aký dobrý je učiteľ?
Učiteľ nie je kúzelník, známky sú výsledkom toho, ako veľmi sú žiaci ochotní pracovať, koľko svojho času a energie chcú venovať príprave do školy. Môžem vytvoriť rovnaké podmienky pre 20 detí, z nich 10 zaujmem, sú nadšené a majú jednotky, piatich to zaujme menej a zvyšných piatich nezaujmem vôbec. Je normálne, že nie každý žiak sa zaujíma o všetky predmety rovnako, majú svoje priority. Navyše, či chceme alebo nechceme, máme predpísanú náplň učiva, s ktorou sa musíme vyrovnať, a, žiaľ, stále fungujeme tak, že prácu žiakov musíme klasifikovať známkami.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.