Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
21.04.2019, 00:00

Keď prší, klesá kriminalita. Ako telo vníma zmeny počasia?

  • Našu náladu aj činy ovplyvňuje veľa vecí. Napríklad aj vôňa, hudba, jedlo či správanie ľudí v našom okolí, hoci sa nás netýka. Alebo aj ročné obdobie a počasie.
  • Aj taký dážď spúšťa v človeku množstvo biologických procesov, ktoré majú na jeho emócie silný vplyv.
  • Zatiaľ čo pri peknom slnečnom počasí klesá množstvo depresií, ale stúpa kriminalita, dážď spôsobuje pravý opak.
Keď prší, klesá kriminalita. Ako telo vníma zmeny počasia?
Zdroj: Dreamstime

V roku 2008 publikoval spoločný tím bádateľov americkej University of Minnesota a čínskej Lanzhou University v časopise Science pozoruhodnú štúdiu. Tá ukazuje, že v starovekej Číne dochádzalo k najväčším sociálnym búrkam v čase, keď málo pršalo.

Pád troch dynastií 

V rokoch, keď boli v severnej Číne letné monzúny najslabšie a bolo teda najväčšie sucho, padli po ľudových nepokojoch hneď tri vládnuce dynastie – Tchang (9. storočie), Jüan (14. storočie) a Ming (17. storočie). Silný letný monzún s vytrvalými dažďami, naopak, prevládal počas jedného z čínskych „zlatých vekov“, keď v 10. – 12. storočí vládla dynastia Severný Sung. Práve vtedy sa stala hlavnou plodinou v Číne ryža a populácia sa zdvojnásobila.

​Množstvo zrážok v jednotlivých rokoch z čias starovekej Číny zistili vedci z analýzy vrstiev stalagmitov (druh kvapľov) v podzemných jaskyniach, starých až 1 810 rokov. Suché počasie bez zrážok je spojené aj s pádom mayskej civilizácie. Ostatne, nie je sa čomu čudovať – čím menej vody, tým horšia úroda. A čím menej obilia, tým väčšie riziko hladomoru, a teda aj sociálnych nepokojov. Kvôli neúrode po prudkom ochladení klímy, ktorú vyvolali osemmesačné výbuchy sopky Laki na Islande, sa začala v roku 1789 aj Veľká francúzska revolúcia... A obdobie sucha a neúrod sprevádzalo v stredoveku aj najväčšie hony na čarodejnice a ich upaľovanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.