Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
05.05.2019, 00:00

Peľ je čoraz agresívnejší, tvrdí odborník. Prečo alergií stále pribúda?

  • Imunitný systém je naším šiestym zmyslom. Vo svete plnom baktérií, parazitov či vírusov bunky imunitného systému telo doslova strážia.
  • „Lenže súčasné alergény menia v kyslom prostredí chemickú štruktúru a stávajú sa dráždivejšími,“ upozorňuje prof. MUDr. ILJA STŘÍŽ, CSc. (60), vedúci Pracoviska klinickej a transplantačnej imunológie IKEM v Prahe.
  • Prečo alergií stále pribúda? A prečo je pacientov s chronickým únavovým syndrómom v ordináciách imunológov menej? Čo všetko o našom imunitnom systéme ešte nevieme?
Peľ je čoraz agresívnejší, tvrdí odborník. Prečo alergií stále pribúda?
Zdroj: Shutterstock

Nechýbalo veľa a namiesto imunológa by sa z vás stal archeológ, napokon zvíťazila medicína. Má imunológia niečo spoločné s archeológiou?
Oboje je o hľadaní súvislostí. V archeológii môžu nečakané nálezy zmeniť názor na celú epochu. A rovnako taká kreatívna je aj imunológia, ktorá je navyše oveľa dynamickejšia, keď sa názory na niektoré bunky alebo regulačné mechanizmy môžu zásadne meniť v priebehu desiatich rokov. A extrémne je aj množstvo informácií, ktoré sa snažíte vyhodnotiť a nájsť ich zmysel.

Nemáte pocit, že sa v imunológii menia pohľady takmer každý rok?
Bohužiaľ, je to tak. Prednášky pre medikov sa snažím každý rok trochu inovovať, imunologické učebnice relatívne rýchlo starnú, je nevďačné ich písať. Na druhej strane, čím viac toho o imunológii viete, tým väčšiu máte pokoru, viete si totiž predstaviť, čo všetko zatiaľ neviete.

A nie je to skôr vďakabohu, že sa imunológia tak rýchlo vyvíja?
Z hľadiska vývoja určite. Na súčasnej imunológii je navyše nesmierne pozitívne to, že sa konečne zásadné objavy dostávajú do klinickej praxe, na liečbu pacientov. Imunológia sa tak vracia ku koreňom. Kedysi vznikla z mikrobiológie a bola to veda tak trochu na objednávku, pretože bolo potrebné riešiť hrozbu infekčných chorôb, na ktoré zomierali milióny ľudí. Ale po tejto zlatej epoche bolo dosť dlho vákuum, keď sa síce imunológia rozrastala a hromadili sa znalosti, ale len málo z toho bolo možné aplikovať do praxe.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 94% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.