Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
12.05.2019, 00:00

Záhady ľudského plaču. Slzy žien potláčajú u mužov pohlavný pud a agresivitu

  • Ako privolať pomoc, keď nepriateľ načúva?
  • Evoluční biológovia aj psychológovia hľadajú dôkazy toho, že detské slzy zaisťujú úspešné prežitie a pokračovanie ľudského rodu. A že plač žien znižuje u mužov hladinu testosterónu, a tým aj agresivitu a sexuálne násilie.
  • Prečo majú slzy od cibule iné chemické zloženie ako tie na pohrebe? Koľko litrov sĺz nám z oka vytečie za celý život? V ktorej časti sveta sa plače do megafónu? A kde sa dnes plač vyučuje a prečo?
Záhady ľudského plaču. Slzy žien potláčajú u mužov pohlavný pud a agresivitu
Zdroj: Dreamstime

Plač patrí u väčšiny zdravých detí k prvým prejavom života a najstaršie dochované zmienky o ňom pochádzajú z hlinených tabuliek vyrytých 1 400 rokov pred naším letopočtom na severe dnešnej Sýrie. Homo sapiens však pravdepodobne ronil slzy dávno predtým. Podľa niektorých teórií plače ľudský rod minimálne od čias, čo australopitekom zmizla z tváre srsť – slzy sú totiž aj dôležitou súčasťou neverbálnej komunikácie a majú byť viditeľné pre naše najbližšie okolie. V každom prípade je záhadou, že ani po miliónoch rokov dosť presne nevieme, aký majú ľudské slzy evolučný význam.

​Slzy slúžia predovšetkým na zvlhčenie prednej steny oka a umožňujú kĺzanie viečok po ich povrchu. Odplavujú nečistoty a zároveň slaným roztokom chránia oko pred infekciou. Niektorí oftalmológovia odhadujú, že jedno oko za ľudský život vyleje 70 litrov sĺz, a to nepočítajú slzy „citové“. Slzy na zvlhčenie očí a na ich ochranu majú síce aj ostatné suchozemské cicavce, nie sú však schopné výdatnejšieho plaču, ktorý sprevádza ľudský smútok, bolesť, zlosť, beznádej, radosť alebo hystériu. Hoci prírodovedci nevylučujú výnimky, emočný plač sa všeobecne považuje za výsadu ľudského rodu, podobne ako vzpriamená chôdza alebo zakladanie ohňa. V čom sú teda ľudské slzy unikátne a na čo tiež slúžia?

Chemické signály

U niektorých zvierat obsahujú slzy signálne molekuly, ktoré zvyšujú atraktivitu pre párenie. Japonský tím vedcov z univerzity v Tokiu v sekréte slzných žliaz hlodavcov objavil feromón (nazvaný ESP 1), ktorý pri priamom telesnom kontakte myší zvyšuje u samičiek sexuálnu túžbu, a teda aj šancu na rozmnožovanie, ktoré je univerzálnym motorom živočíšneho vývoja. Len na pripomenutie: feromóny sú látky vytvárané telom, slúžiace k vnútrodruhovej komunikácii (napríklad hmyz spolu „hovorí“ výhradne pomocou feromónov).

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.