Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
10.05.2019, 08:00

Lekár slovenských hokejistov: Špičkoví hráči znesú neuveriteľne veľa

  • Je špecialista najmä na športové úrazy, pracuje ako ortopéd a traumatológ, venuje sa nielen dospelým, ale aj detským pacientom.
  • MUDr. RADOSLAV ZAMBORSKÝ, PhD., MPH (40) však patrí tiež do lekárskeho tímu slovenskej hokejovej reprezentácie.
  • Absolvoval s národným mužstvom záverečnú prípravu a počas majstrovstiev sveta na Slovensku je medicínskym konzultantom pre tímy, ktoré hrajú skupinové zápasy v Bratislave.
Lekár slovenských hokejistov: Špičkoví hráči znesú neuveriteľne veľa
Zdroj: Archív Radoslava Zamborského

Patríte do lekárskeho tímu slovenskej hokejovej reprezentácie, ale pri reprezentácii sa objavuje viacero mien lekárov. Prečo?
V rámci lekárskeho tímu sa pri vrcholovom hokeji striedame. V predchádzajúcom období som bol na viacerých akciách hokejovej reprezentácie, aj teraz som bol tesne pred majstrovstvami s tímom v Poprade, ale chlapci pokračovali do Košíc hrať súboje v skupine majstrovstiev sveta a ja som sa vrátil do Bratislavy. V Košiciach je s nimi kolega, šéflekár reprezentačného tímu MUDr. Ján Grauzel. U lekárov pracujúcich pri vrcholovom športe a zároveň poskytujúcich zdravotnú starostlivosť v nemocniciach a ambulanciách je rozdelenie pracovného času náročné. Vždy závisí od toho, kto má koľko dovolenky, takže sa s ostatnými lekármi dohadujeme, kto pokrýva aké tréningy a zápasy počas reprezentačnej sezóny.

Lekári si musia brať zo svojej práce dovolenku, aby išli s reprezentáciou?
Je to naozaj tak, a nielen v hokeji. Kedysi lepšie fungovala tzv. refundácia, čiže lekári si nemuseli brať dovolenku šetrenú pre rodinu a svoj oddych, no v súčasnosti je situácia náročnejšia a športu neraz obetujete kusisko svojho voľného času. Keď si predstavíte, koľko má reprezentácia ročne akcií – prípravné zápasy, turnaje, šampionáty, tak jeden lekár by nemal šancu všetko stíhať, minul by dvakrát viac dovolenky, na koľko má nárok. Práve preto nás je viac. Sme pri hokeji radi, je to krásne hobby, ale nie je to náš primárny džob.

Ako ste sa dostali k hokejistom?
Pracujem na ortopédii, dlhé roky som robil na traumatológii, denne sa stretávam s detskými aj dospelými pacientmi a venujem sa aj mnohým športovcom. Môj kolega a priateľ MUDr. Grauzel ma oslovil, či by som sa nestal členom lekárskeho reprezentačného tímu, k športu mám blízko, a preto som s radosťou súhlasil. Keďže som teraz počas šampionátu v Bratislave, budem konzultantom pre hokejové tímy, ktoré tam budú hrať v ich skupine.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.