Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
23.05.2019, 14:55

Z NHL do polície? Zhodili ste sa, povedal Borisovi Valábikovi zločinec, keď ho zatýkal

  • Patril medzi hokejistov, ktorí mohli patriť k veľkým menám slovenského hokeja, ale v NHL nakoniec za Atlanta Trashers odohral iba tri sezóny, vinou ťažkých zranení nakoniec musel zo zámoria odísť a kariéru ukončil v pomerne nízkom veku.
  • BORIS VALÁBIK (33) neskôr nastúpil k polícii a pôsobil na oddelení v Nitre.
  • V kníhkupectvách mu práve vyšla kniha Volali ma bitkár, v ktorej opisuje, čo sa v hokejistovi deje počas kariéry.
Z NHL do polície? Zhodili ste sa, povedal Borisovi Valábikovi zločinec, keď ho zatýkal
Zdroj: Richard Filipko

Boli ste tretí najlepšie draftovaný slovenský hokejista v histórii, vybrali si vás do NHL z desiateho miesta, pred vami bola veľká kariéra v zámorí. Ale v NHL ste nakoniec odohrali iba tri roky. Prečo?
Vinou zmeny pravidiel, ktoré zo dňa na deň začali preferovať menších hráčov, zranení, ktorých bolo toľko a takých dlhodobých, že postupne pre mňa hokej znamenal hlavne bolesť a psychické a fyzické trápenie. Ale už keď ma draftovali, dávali mi najavo, že som projekt. V Amerike tým myslia, že je potrebná istá miera výchovy a čas, kým hráč nazrie do NHL. Robia to veľmi umne, s mladými pracujú opatrne, klub si určí nejaký časový horizont, keď by hráč mohol nazrieť do NHL, najťažšej ligy sveta. S hráčmi postupne pracujú vo farmárskych tímoch v AHL.

Zdroj: Téma

S vami to tak bolo?
Áno, ale pre mňa sa zámorská škola začala už v kanadskej juniorke, kde som sa veľmi veľa naučil. Vedel som, že ma čaká veľmi dlhá cesta do NHL, ale postupne mi všetko vychádzalo, makal som a do NHL som sa dostal. V poslednom období, keď som sa na ľad vrátil po operácii členka a pred zranením, ktoré sa nakoniec ukázalo ako to, ktoré mi ukončilo kariéru v NHL, keď mi Alex Semin spadol na nohu a roztrhol mi predný krížny väz, som sa cítil na ľade najlepšie, ako som sa kedy v kariére cítil.

Ako to myslíte? Bola forma?
Áno, a konečne som bol súčasťou veľkého hokeja v NHL. Kým si mladý hráč zvykne na servis v kabíne, rýchlosť hry, zmýšľanie svojich spoluhráčov, pokyny trénera a všetko, čo môže očakávať od súperových hráčov, trochu to trvá. Dostal som sa však do stavu, že som mal všetko do detailov zmapované – ako súperi zakladajú útok, ako hrajú, lebo som vedel, že tak budem úspešnejší.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.