Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
23.06.2019, 00:00

Hrozba pre imunitu. Prečo sa vracajú zabudnuté vírusy?

  • „Očkovanie zachránilo mnoho, naozaj mnoho ľudských životov,“ hovorí predsedníčka Slovenskej epidemologickej a vakcinologickej spoločnosti prof. MUDr. ZUZANA KRIŠTÚFKOVÁ, PhD., MPH (63).
  • Choroby ako pravé kiahne, detská obrna, záškrt či ružienka u nás vďaka očkovaniu nepoznáme, čo nám závidia mnohé západné krajiny.
  • Nehovoriac o tom, že kým liečba osýpok môže stáť tisíce, náklady na očkovanie predstavujú 25 eur. „Prevencia je totiž vždy lacnejšia ako liečba,“ upozorňuje odborníčka s tým, že odporcovia očkovania netušia, čomu svoje deti vystavujú.
  • Prijímali ľudia očkovanie s nedôverou aj v minulosti? Akú významnú úlohu zohrali naši epidemiológovia pri ničení pravých kiahní, jedinej choroby, ktorú sme dokázali vymazať z nášho sveta? Odkiaľ prišli osýpky, ktoré momentálne vyčíňajú aj u nás?
Hrozba pre imunitu. Prečo sa vracajú zabudnuté vírusy?
Zdroj: Dreamstime

Nedávno som sa stretla s tvrdením, že žiadna medicínska metóda nezachránila toľko ľudských životov ako očkovanie. Je to naozaj tak?
Je to skutočne tak. Očkovanie spolu s pitnou vodou zachránilo mnoho, naozaj mnoho ľudských životov. Existujú dokonca aj prepočty, koľko ľudských životov na Slovensku očkovanie zachránilo a tiež koľko financií ušetrilo. Prevencia je totiž vždy lacnejšia ako liečba, navyše v prípade liečenia maloletých detí treba okrem nákladov na liečbu k celkovej sume pripočítať aj náklady spojené s absenciou v práci rodičov, ktorí sa o deti v čase choroby starajú. (Podľa údajov hlavnej odborníčky MZ SR pre epidemiológiu profesorky Henriety Hudečkovej predstavuje ročná finančná úspora dosiahnutá na Slovensku povinným očkovaním 18,3 milióna eur, pozn. red.)

Odkedy sa na Slovensku povinne očkuje?
Prvé očkovania zaviedla na našom území Mária Terézia, ktorá sama prišla kvôli pravým kiahňam o tri zo svojich 16 detí. Išlo práve o očkovanie proti tomuto ochoreniu. Bolo to tiež prvé očkovanie uzákonené ako povinné aj v Československu po jeho vzniku v roku 1919. Posledné ochorenie na pravé kiahne bolo na Slovensku zaznamenané v roku 1924. Postupne sa pridávali ďalšie očkovania: 1946 záškrt, 1951 tuberkulóza, v roku 1956 sa začala používať kombinovaná vakcína proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu, o rok neskôr pribudla detská obrna, v roku 1969 osýpky, a tak by sme mohli pokračovať, zoznam je veľmi dlhý: ružienka, mumps, vírusová hepatitída typu B, pneumokoky...

Ja si ako dieťa pamätám, že v osemdesiatych rokoch, keď som chodila na základnú školu, býval mumps.
Mumps pribudol medzi povinné očkovania až v roku 1987, takže si to môžete pamätať. Možno si spomínate aj na to, že nie všetky vakcíny sa podávali injekčne. Napríklad živá, oslabená vakcína proti detskej obrne sa od roku 1960 až do roku 2005 kvapkala na lyžičku a keď ju dieťa zjedlo, bolo zaočkované. Očkovalo sa v kampaniach dvakrát za rok, keď v priebehu týždňa boli zaočkované všetky deti, ktoré dosiahli určený vek. Očkovanie proti detskej obrne bolo veľmi úspešné. Máme v ňom svetové prvenstvo, keď sme ešte pred zavedením očkovania „na lyžičku“ v roku 1957 v priebehu 10 dní zaočkovali neživou vakcínou všetky deti vo veku do 7 rokov. Bolo to prvé celonárodné masové očkovanie proti detskej obrne na svete a od roku 1960 sa u nás detská obrna nevyskytla.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.