Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
22.06.2019, 00:00

Indiana Jones z radov lekárnikov. Bojoval s maláriou aj hadím jedom

  • Život lekárnika si hocikto predstavuje ako veľmi pokojný. Ak ním však nie ste v Južnom Sudáne alebo v Bangladéši.
  • To prvé je jedna z najchudobnejších a najnebezpečnejších krajín sveta. To druhé je nepredstaviteľne preľudnená krajina, najmä v miestach utečeneckých táborov, pripomínajúcich peklo na zemi.
  • STANISLAV HAVLÍČEK (46) pôsobil ako lekárnik v oboch z nich. S Lekármi bez hraníc pomáhal ľuďom a zažíval neskutočné chvíle. Krásne i desivé. V každom prípade nesmierne silné.
Indiana Jones z radov lekárnikov. Bojoval s maláriou aj hadím jedom
Zdroj: Archív Stanislava Havlíčka

Umierali ste v Južnom Sudáne od smädu či horúčavy?
Ani od jedného. Aj keď je pravda, že jediná klimatizácia v nemocnici bola v lekárni a v operačnej sále. Všetko ostatné bol nadštandard, ktorý sme si nemohli dovoliť. Lekáreň však bola vybavená na úrovni, na akú som zvyknutý z domu. Laboratórium tam, samozrejme, nie je, ale skladovacie podmienky boli porovnateľné. Vakcíny a ďalšie liečivá sa musia udržiavať pri teplote 28 stupňov Celzia, čo je v africkom prostredí dosť náročné.

Dôverovali miestni liekom, ktoré ste im podávali?
Nemocnica Lekárov bez hraníc v juhosudánskom Agoku funguje asi od roku 2013 (a už štyri alebo päť rokov predtým pôsobila asi tridsať kilometrov severne odtiaľ) a za ten čas si na ňu ľudia zvykli. Percento preživších a vyliečených je navyše slušné.

S čím k vám najčastejšie chodili?
Chceli lieky na maláriu, ktorú roznášajú komáre. Nemocnica navyše mala výjazdové tímy, ktoré testovali ľudí na vidieku. Zjednodušene povedané, do dedín jazdilo pojazdné laboratórium a lekáreň s antimalarikami, pretože do nemocnice to mali pacienti ďaleko. Týždenne sme vyšetrili približne dva a pol tisíca ľudí, pričom len asi štyristo z nich bolo negatívnych, ostatní maláriu mali. A tí dostali tabletky. Horšie prípady malárie potom končili v nemocnici. V suchom období zase výjazdové tímy riešili výživu podvyživených detí.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.