Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
07.07.2019, 00:00

Môžu spôsobovať mnohé psychické problémy. Ako vygumovať zlé spomienky?

  • Negatívne spomienky môžu byť príčinou mnohých psychických problémov a tráum.
  • Vedcom z Bostonskej univerzity sa ich teraz podarilo stimuláciou buniek v hornej časti hipokampu (časť veľkého mozgu, ktorá má „na starosti“ pamäť a priestorovú orientáciu) trvalo vymazať, respektíve ich upraviť tak trochu „doružova“.
  • Pravda – zatiaľ to dokázali len u myší.
Môžu spôsobovať mnohé psychické problémy. Ako vygumovať zlé spomienky?
Zdroj: Shutterstock

Človek tak prvýkrát zvládol to, čo robí samotný mozog úplne bežne. Spomienky maže, upravuje (tzv. spomienkový optimizmus) a napríklad tie najstaršie si hocikedy dokonca „vymýšľa“.

Prečo si nepamätáme detstvo

Človek si pamätá niektoré veci a útržkovité deje až zhruba od 2,5 až 3,5 roku svojho života (väčšina ľudí dokonca až od piatich rokov). Pred druhými narodeninami nič. To všetko sa však týka dospelých ľudí, napríklad trojročné dieťa si veci, ktoré sú spojené s emotívnym príbehom (napr. zranenie a následný pobyt v nemocnici), dokáže vybaviť už od deviatich mesiacov života – podľa neurovedcov to tak možno zariadila evolúcia. Dieťa, ktoré si pamätalo na rané udalosti spojené s nebezpečenstvom alebo úrazom, malo potom vyššiu šancu, že sa dožije dospelosti. Časom však tieto najstaršie spomienky deti stratia (ide o tzv. detskú amnéziu). Dôvody môžu byť tri.

1) Mozog malého človiečika ešte nie je úplne vyvinutý, aby zvládol informácie trvalo ukladať.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.