Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
13.07.2019, 00:00

Najhorší spad nad Slovenskom nebol po výbuchu Černobyľa. Čím je unikátny rok 1962?

  • Televízna miniséria Černobyľ od HBO sa vyšvihla na prvé priečky mnohých hodnotení ako najlepší seriál histórie.
  • O havárii tamojšej jadrovej elektrárne vyšli v predchádzajúcich týždňoch vďaka seriálu v celom svete tisícky článkov napriek tomu, že havária sa stala pred 33 rokmi.
  • O Černobyle sa opäť diskutuje, podobne aj o jadrovej energetike.
  • Ing. PETER UHRÍK (59) z Úradu jadrového dozoru sa jadrovej energetike venuje desiatky rokov.
  • Ako vyzerá jadrové palivo? Kde sa ukladá odpad? Čím je unikátny rok 1962?
Najhorší spad nad Slovenskom nebol po výbuchu Černobyľa. Čím je unikátny rok 1962?
Zdroj: HBO

Pri debatách o jadre sa často hovorí o palive jadrovej elektrárne, o odpade, o hrozbe radiácie. Čo je vlastne palivo?
Palivo jadrovej elektrárne je urán a jedna palivová tabletka má veľkosť asi ako konček malíčka. Je to taký malý čierny, asi centimeter vysoký uránový valček z oxidu uraničitého (UO2), priemer osem milimetrov. Tieto tabletky sú naskladané do zirkónovej rúrky s asi centimetrovým priemerom a dĺžkou okolo 2,5 metra.

Čiže to vyzerá ako roxor?
Ako roxor s centimetrovým priemerom. V jednej palivovej kazete, ktorá vyzerá ako šesťhran z ocele, je takých rúrok 126 kusov a palivových kaziet v reaktore je viac ako 300. Keďže urán je ťažký materiál, ťažší ako olovo, v aktívnej zóne reaktora je ho 42 ton. To hovoríme o reaktoroch, aké máme na Slovensku.

Ako dlho palivo vydrží, keď ide reaktor na plný výkon?
My tomu hovoríme palivová kampaň a trvá približne rok. Po roku plnej prevádzky je najviac vyhorené palivo v strede. Existuje program, podľa ktorého sa potom kazety preskupujú – najviac vyhorené zo stredu vyberú von, menej vyhorené z krajov posunú do stredu. A na kraje ide nové palivo. Kým takto postupne prejde palivo od kraja až do prostriedku, trvá to asi päť rokov.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.