Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
21.07.2019, 00:00

Slovenské pralesy: Skryté poklady, ktoré nám Európa závidí

  • Na Slovensku je vyše 10-tisíc hektárov pralesov v 123 lokalitách, patríme medzi posledné krajiny v Európe, kde sa pralesy zachovali.
  • Vedec Mgr. ONDREJ KAMENIAR (28) sa podieľa na najväčšom európskom výskume pralesov, ktorý sa robí v deviatich štátoch.
  • Jeho fotka zo slovenskej lokality Kundračka sa ocitla aj na titulnej strane svetového vedeckého časopisu NATURE.
Slovenské pralesy: Skryté poklady, ktoré nám Európa závidí
Zdroj: Ondrej Kameniar

Čo je prales?
Zjednodušene je to les bez vplyvu človeka, ktorý nikdy nebol narušený ťažbou alebo vysádzaním. Keby sme však chceli hodnotiť podľa striktných kritérií, asi by už neexistoval na svete žiadny prales, lebo všetko je priamo alebo nepriamo ovplyvnené činnosťou človeka, a v strede Európy dupľom.

A v Južnej Amerike, kde sú dažďové pralesy? Sú tam rozsiahle územia, ktoré ľudia ešte nestihli vyrúbať, aj keď robia, čo môžu. Ani tam už nie sú nedotknuté pralesy?
Amazonský prales máme tendenciu vnímať ako úplne nenarušenú divočinu, lenže výskumy z predchádzajúcich desiatich rokov ukázali, že prales je domorodými kmeňmi pomerne výrazne ovplyvnený. Jedným dychom však treba dodať, že to nemusí byť nič negatívne.

Čím ho domorodci ovplyvnili?
Lovia a sadia na jednom mieste a potom sa posunú na ďalšie miesto. Takto pralesom prechádzajú a ovplyvňujú zloženie spoločenstiev, vysádzajú napríklad kakaovníky. Pralesov, v ktorých by človek naozaj nikdy nebol, je máličko, ale z ekologického hľadiska dáva zmysel zamýšľať sa skôr nad prírodnými lesmi, ktoré sú možno nejako ovplyvnené, ale sú plne ekologicky funkčné. My na Slovensku pracujeme s definíciou, že prales je les bez priameho vplyvu človeka v zmysle lesného hospodárenia, že sa tam neťažilo a nevysádzalo.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 95% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.