Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
26.07.2019, 11:30

Muž, ktorý je pri Čaputovej najbližšie: Rozdiel oproti Kiskovi bol okamžite od inaugurácie

  • Prezidenti sa pri každom verejnom vystúpení a pri každej návšteve riadia protokolom.
  • Aby sa však mohli sústrediť hlavne na obsah, majú neustále pri sebe odborníkov na protokol, ktorí hlave štátu pomáhajú.
  • Slovenskej prezidentke v tom radí Mgr. ROMAN ROTH, PhD. (42), ktorý je riaditeľom odboru protokolu Kancelárie prezidenta SR.
  • Čo nosí protokolista v taške prvej pomoci? Zmenil sa jej obsah s príchodom prezidentky ženy?
Muž, ktorý je pri Čaputovej najbližšie: Rozdiel oproti Kiskovi bol okamžite od inaugurácie
Zdroj: Richard Filipko

Pochádzate z rozhlasovej rodiny, čo robili rodičia?
Obaja boli v Československom rozhlase, otec Viliam Roth bol roky zahraničnopolitický spravodajca. Keď sa po novembri 1989 zostavovala prvá Čalfova vláda, bol jedným z troch nestraníckych kandidátov, oslovili ho a stal sa tzv. týždňovým ministrom bez portfólia. Potom dostal ponuku z federálneho ministerstva zahraničia a bol vyslaný na veľvyslanectvo do Budapešti.

Takže ste tam išli tiež?
Ja som mal vtedy 14 rokov, takže som bol „zavlečený“, ešte som nemal rozhodovaciu právomoc. (Smiech) Dovtedy som si myslel, že budem najlepší futbalista na svete, mal som už vysnívaný futbalový životopis: v sedemnástich si ma mali všimnúť skauti Interu Miláno, presne som vedel, aké trofeje v mojej futbalovej kariére vyhrám. Lenže skončilo sa to tak, že ako slovanista som predsa nemohol začať hrávať v Budapešti za miestny Ferencváros. Ostalo teda študovanie.

Keď vytrhnú chlapca v pubertálnom veku z rodného mesta a presťahujú ho do inej krajiny, asi to nie je ideálne. Ako ste to prežívali?
Prvý rok som chcel ísť každý týždeň domov, druhý rok ma nevedeli dostať domov. Našiel som si svoj domov v Budapešti a tak to bolo v každej krajine, v ktorej som neskôr žil. Tým, že otec pracoval na veľvyslanectve, pričuchol som prvýkrát k diplomacii a ako 16-ročný som už vedel, že nebudem hrať futbal, ale budem diplomat. Takže som išiel študovať na Petrohradskú štátnu univerzitu na Fakultu medzinárodných vzťahov. Súčasťou štúdia medzinárodných vzťahov je aj oblasť protokolu. Ten ako samostatný vedný odbor neexistuje, študuje sa práve na diplomacii.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.