Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
28.07.2019, 00:00

Môže to spôsobiť aj prejedenie. Ako je možné, že zdravý človek náhle zomrie?

  • Hoci je smrť prirodzeným koncom života, vždy nemilo prekvapí. A o to viac, ak je náhla a nečakaná.
  • „Neraz je to tak, že mladý človek sa niekde zabáva a nasledujúce ráno je zrazu mŕtvy,“ vraví súdny lekár MUDr. MARTIN JANÍK, PhD. (34).
  • Aké bývajú najčastejšie príčiny náhlej smrti a kto je najviac ohrozený? Čo môže zapríčiniť nečakaný koniec života? Existuje vôbec zdravý človek?
Môže to spôsobiť aj prejedenie. Ako je možné, že zdravý človek náhle zomrie?
Zdroj: Miroslava Spodniaková

Ako je možné, že zdravý človek zrazu náhle zomrie?
Náhle úmrtia sú z medicínskeho hľadiska úmrtia z chorobných príčin a tvoria významnú a ťažiskovú problematiku v súdnom lekárstve. Človek náhle zomrie, ak trpí nejakým ochorením, ktoré sa dovtedy nijakým spôsobom neprejavovalo a nemal žiadne príznaky, ťažkosti. Dá sa povedať, že priemerne polovica všetkých úmrtí, ktoré sú riešené na súdnolekárskych pracoviskách, ústavoch a oddeleniach, je z chorobných príčin.

Medzi ľuďmi existuje predstava, že súdne lekárstvo rieši iba násilie...
Toto si laici zvyčajne myslia. Nezriedka náhle zomierajú ľudia v strednom veku dospelosti – do 40 rokov veku života, napríklad športovci. Sú to veľmi vážne veci a vtedy nastupujeme my. Diagnostika je veľmi dôležitá, pretože pacient väčšinou nechodil na niektoré vyšetrenia, nemáme o ňom nijaké záznamy, bol v podstate „zdravý“. Príbuzní sú šokovaní, pretože dovtedy sa na nič neliečil, športoval a náhle zomrel. Preto je dôležitá pitva, aby sme zistili príčinu smrti.

Čo je najčastejšie príčinou náhlej smrti?
Spektrum je veľmi široké. Najčastejšie ide o ochorenie srdcovocievneho systému, ochorenia srdca a veľkých ciev. Sú to aj neurologické príčiny, vtedy hovoríme o náhlych mozgových cievnych príhodách – tie sú dosť časté teraz v letnom období, keď sú najmä starší ľudia dehydrovaní. Príčinou náhleho úmrtia môžu byť aj akútne komplikácie gastrointestinálnych ochorení – vykrvácanie zo žalúdočného vredu, vykrvácanie z pažerákových varixov pri cirhóze pečene, akútne zlyhanie obličiek, ale tých je menej.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.