Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
17.08.2019, 00:00

Vedecký prelom v liečbe alzheimera. Už testujú nový liek

  • Na svete bojuje s Alzheimerovou chorobou, ktorá je najčastejším typom demencie, takmer 50 miliónov ľudí.
  • A ich počet vzhľadom na to, že sa ľudia dožívajú vyššieho veku, prudko stúpa.
  • Nad pilulkou, ktorá by zvrátila priebeh choroby, bádajú preto vedci po celom svete. Doteraz neúspešne.
  • Teraz však konečne chorým svitá nádej.
  • Český neurológ a zakladateľ v Amerike pôsobiacej biotechnologickej firmy Alzheon MARTIN TOLAR (55) verí, že liek je už na dosah.
  • „Naša pilulka dokáže zabrániť tvorbe toxínov a zlepšiť ich odplavovanie z mozgu. Môže tak spomaliť či zastaviť priebeh choroby, účinná môže byť dokonca aj ako prevencia,“ hovorí spoluautor lieku, ktorý by sa mohol dať bežne kúpiť do piatich rokov.
Vedecký prelom v liečbe alzheimera. Už testujú nový liek
Zdroj: MAFRA/Michal Šula

Na tohtoročnom samite G20 v Osake bolo jednou z hlavných tém starnutie populácie. Pred šiestimi rokmi sa špeciálne alzheimerom zaoberal samit najvyspelejších krajín sveta G8. Je to také vážne?
Je to skutočne veľký problém a v Japonsku či Ázii ešte väčší ako v USA alebo Európe. Len na ilustráciu: keď som v roku 2013 zakladal spoločnosť Alzheon, pozval ma vtedajší premiér Británie David Cameron na zasadnutie spomínaného samitu G8 v Londýne, kde bola demencia dokonca hlavnou témou. Všetci predstavitelia najvyspelejších krajín sveta sa vtedy zhodli, že je potrebné túto problematiku riešiť, napríklad zvýšením investícií do výskumu. Ubehlo šesť rokov a nezmenilo sa nič. Stále nemáme žiadny liek.

Ale snahy sú. Vývojom liekov si lámu hlavu bádatelia naprieč celým svetom, nie?
Pravda je taká, že prevažná väčšina veľkých farmaceutických firiem, vrátane Pfizeru, kde som predtým pracoval (americká nadnárodná farmaceutická spoločnosť so sídlom v New Yorku, pozn. red.), výskum v tejto oblasti vzdali. Je to pre nich príliš riskantné. Alzheimer je taká zabudnutá choroba. Pacienti strávia priemerne päť až osem rokov v ústavoch. V Ázii už v tejto chvíli žijú desiatky miliónov ľudí s alzheimerom. Žiadna spoločnosť nie je schopná sa týmto spôsobom postarať o všetkých chorých. Celý čínsky ekonomický zázrak sa tak môže rozplynúť len kvôli tejto chorobe. Nie nadarmo sa o nej hovorí ako o najväčšom lekárskom probléme súčasnej medicíny. A zďaleka nejde len o problém ekonomický. Ľudia nechcú dožívať v ústavoch, a tak čoraz častejšie začínajú premýšľať o tom, čomu sa tu v Amerike hovorí „end of life decision“, teda rozhodnutie o ukončení života, skrátka o eutanázii. A celkom vážne to začínajú riešiť aj legislatívne. Stratili totiž akúkoľvek vieru, že sa niekedy nájde účinný liek.

Prečo sa ho doteraz nepodarilo nájsť?
V prípade alzheimera boli tri problémy. Nevedeli sme, čo presne je toxín, ktorý chorobu spôsobuje. Nevedeli sme, čo proti nemu funguje, ani ako dostať látku, ktorá ho odplavuje, do mozgu. A tiež sme nevedeli, u ktorých pacientov liek vyvinúť, aby čo najlepšie fungoval.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.