Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
16.08.2019, 16:01

Komáre v budúcnosti spôsobia veľké starosti, tvrdí odborník. Ako vedia, kde sme?

• Takmer nikto ich nemá rád, teda okrem netopierov a iných gurmánov zo zvieracej či hmyzej ríše, ktorí ich vyhľadávajú ako pochúťku.
  • Komáre, presnejšie komárice, nám totiž doslova aj obrazne pijú krv a roznášajú nechcené darčeky v podobe chorôb a parazitov.
  • „Komáre a iný hmyz, ktorý prenáša parazity, nám narobia v budúcnosti veľké starosti,“ upozorňuje prof. RNDr. JOZEF HALGOŠ, DrSc. (72), ktorý sa komárom profesionálne venuje.
  • Prečo komár časom vybledne? Ako rozlíšiť samčeka od samičky? Ako vedia, kde sme? Môžu komáre vyhynúť?
Komáre v budúcnosti spôsobia veľké starosti, tvrdí odborník. Ako vedia, kde sme?
Zdroj: Pixabay

Čo vás na komároch zaujalo, že ste sa im začali venovať?
Dostal som sa k nim náhodou, doslova som ich zdedil po prof. Milanovi Trpišovi, ktorý odišiel do Ameriky. Pustil som sa do výskumu a ten robím už tridsať rokov. Pôvodne som však študoval skupinu muškovitých, skúmal som ich po celom svete.

Čo sa ešte dá na komároch vyskúmať, nevieme už o nich všetko?
Komáre sú veľmi významná čeľaď, kde je stále čo skúmať. V súčasnosti sa prechádza zo systematiky do oblasti výskumu DNA. Chromozóm komára – Anophelesa je už takmer taký známy ako chromozóm človeka.

Aký vplyv majú komáre na prírodu, okrem toho, že sú dôležitou zložkou potravy niektorých živočíchov?
Každoročne zomierajú milióny ľudí nielen na následky malárie, ale i na iné ochorenia, ktoré komáre prenášajú. Prichádza obdobie premnoženia človeka a príroda má rovnaké zákony tak pre zvieratá, ako aj pre ľudí. Obávam sa, ako sa bude chovať k nám, keďže my sa k nej správame macošsky. Študentom vravievam, že príroda je ako guma: natiahneme ju a ona sa vždy vráti do pôvodnej polohy. Má svoju pružnosť. No keď je toho veľa, príde čas a praskne. A čo bude ďalej? Komáre a iný hmyz, ktorý prenáša parazity, nám narobia v budúcnosti veľké starosti. Choroby prenášané hmyzom budú mať toho veľa na svedomí.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.