Kde sa vzalo autorstvo?
Podľa jednej z definícií je umenie forma spoločenského vedomia, v ktorej sa odráža vzťah k okolitému svetu, pričom tvorcom umeleckého diela je autor. Autorstvo však nebolo vždy chápané tak, ako sme zvyknutí ho vnímať dnes. V stredoveku bol umelec „človek povolaný pokorne slúžiť komunite a viere, na rozdiel od umelca renesančného, nesmieme hrdého na vlastnú individualitu,“ pripomína Umberto Eco v diele Umenie a krása v stredovekej estetike. Za pravdu mu dáva aj francúzsky filozof a literát Roland Barthes: „Autor je modernou postavou, je produktom našej spoločnosti, keďže práve ona, vychádzajúc zo stredoveku a pokračujúc anglickým empirizmom a francúzskym racionalizmom, objavila prestíž indivídua alebo, ako sa noblesne hovorí, ,ľudskej osobnosti‘.“
Dalo by sa teda povedať, že autori nastúpili na víťaznú výpravu za slávou svojho mena až v novoveku, teda s príchodom modernej spoločnosti. Dnes už sa dá v prípade najúspešnejších umelcov hovoriť doslova o kulte osobnosti – milióny fanúšikov na sociálnych sieťach, ktorí čakajú na každé slovo, fotku či nové dielo svojho obľúbenca. Nájdu sa však aj takí, ktorí sa dobrovoľne rozhodli toho vzdať a preferujú zostať v anonymite. Úzkostlivo taja svoju identitu, takže ich v dave nespoznáte. Napriek tomu nie sú o nič menej populárni ako tí, ktorých sa fanúšikovia môžu dotknúť, vypýtať si podpis či odfotiť sa s nimi.
Túžba ničiť
Jedným z najznámejších a tiež najoriginálnejších súčasných umelcov je britský streetartista Banksy. On sám priznáva, že túži zostať v anonymite preto, aby sa pozornosť vždy zameriavala len na jeho tvorbu. Keď do vyhľadávača zadáte „Banksy“, nenájdete umelcovu tvár, ale jeho diela, ktoré sú politicky angažované. V jeho prípade je anonymita niečím podobným ako v stredoveku – snahou pokorne slúžiť. Napriek tomu nie je neznámy, dokonca by sa dalo tvrdiť, že kult osobnosti je ešte silnejší, ako keby sme poznali jeho meno. Podľa nedávno realizovaného prieskumu patrí k najslávnejším britským umelcom, ktorého pozná aj mladá generácia v z...
Zostáva vám 85% na dočítanie.