Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
01.09.2019, 00:00

Slávni bez tváre: Kto sa skrýva za menom Elena Ferrante a Dominik Dán

  • Spisovateľka Elena Ferrante, streetartista Banksy, hudobné duo Daft Punk alebo slovenskí autori Dominik Dán či Maxim E. Matkin.
  • Sú slávni, populárni a úspešní, napriek tomu by ste ich na ulici nespoznali.
  • Súčasní anonymní umelci sa menia na akési virtuálne bytosti, ktoré sa stávajú hmatateľnými len prostredníctvom svojho diela. Čo ich k tomu vedie?
Slávni bez tváre: Kto sa skrýva za menom Elena Ferrante a Dominik Dán
Zdroj: TASR

Kde sa vzalo autorstvo?

Podľa jednej z definícií je umenie forma spoločenského vedomia, v ktorej sa odráža vzťah k okolitému svetu, pričom tvorcom umeleckého diela je autor. Autorstvo však nebolo vždy chápané tak, ako sme zvyknutí ho vnímať dnes. V stredoveku bol umelec „človek povolaný pokorne slúžiť komunite a viere, na rozdiel od umelca renesančného, nesmieme hrdého na vlastnú individualitu,“ pripomína Umberto Eco v diele Umenie a krása v stredovekej estetike. Za pravdu mu dáva aj francúzsky filozof a literát Roland Barthes: „Autor je modernou postavou, je produktom našej spoločnosti, keďže práve ona, vychádzajúc zo stredoveku a pokračujúc anglickým empirizmom a francúzskym racionalizmom, objavila prestíž indivídua alebo, ako sa noblesne hovorí, ,ľudskej osobnosti‘.“

​Dalo by sa teda povedať, že autori nastúpili na víťaznú výpravu za slávou svojho mena až v novoveku, teda s príchodom modernej spoločnosti. Dnes už sa dá v prípade najúspešnejších umelcov hovoriť doslova o kulte osobnosti – milióny fanúšikov na sociálnych sieťach, ktorí čakajú na každé slovo, fotku či nové dielo svojho obľúbenca. Nájdu sa však aj takí, ktorí sa dobrovoľne rozhodli toho vzdať a preferujú zostať v anonymite. Úzkostlivo taja svoju identitu, takže ich v dave nespoznáte. Napriek tomu nie sú o nič menej populárni ako tí, ktorých sa fanúšikovia môžu dotknúť, vypýtať si podpis či odfotiť sa s nimi.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.