Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
22.09.2019, 00:00

Tichý návrat smrtiacich infekcií. Prečo antibiotiká prestávajú účinkovať?

  • Kým prišla éra kardiovaskulárnych chorôb a rakoviny, zomierali sme vo veľkom najmä na infekcie. Napríklad na tuberkulózu.
  • Penicilín a ďalšie antibiotiká všetko zmenili. Lenže sme ich začali považovať za všeliek, ktorý si dokáže poradiť so všetkým.
  • Navyše sme ich pchali aj do chovných zvierat, do rastlín, a tým do celého potravinového reťazca.
  • Učenlivé baktérie sa prispôsobili a antibiotiká na ne prestávajú fungovať. Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že do roku 2050 môžu byť infekcie, spôsobené superodolnými baktériami, opäť najčastejšou príčinou úmrtí.
  • „Budeme zomierať na bežné infekcie, pretože ich nebudeme mať ako liečiť,“ hovorí MUDr. VÁCLAVA ADÁMKOVÁ (48), primárka Antibiotického centra Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe.
Tichý návrat smrtiacich infekcií. Prečo antibiotiká prestávajú účinkovať?
Zdroj: Shutterstock

Hovoríte, že žijeme v dobe postantibiotickej. Čo to znamená?
Antibiotiká pomaly prestávajú účinkovať a tie baktérie, ktoré sú na ne normálne citlivé, sa stávajú rezistentnými (odolnými, pozn. red.). Preto sú choroby, ktoré tieto baktérie vyvolávajú, antibiotikami ťažko liečiteľné, alebo dokonca neliečiteľné.

Prečo sme sa do tejto fázy dostali?
Čiastočne preto, že sme úlohu antibiotík nepochopili. Antibiotiká sa zneužívajú a každý absolvent medicíny si myslí, že to bude prvý liek, ktorý vo svojej praxi predpíše. Pritom im málokto rozumie. Pacienti sú často poddávkovaní alebo dostanú antibiotiká na infekcie, ktoré nie sú bakteriálneho pôvodu (na vírusové choroby, ako sú nádcha či chrípka, antibiotiká neúčinkujú, a navyše podľa zistení lekárov z londýnskeho Inštitútu Charlesa Cricka môžu napríklad pri liečbe chrípky až strojnásobiť jej nebezpečnosť – zaťažujú totiž črevnú mikroflóru, čo je prvá línia obrany ľudského tela, pozn. red.). Samotní pacienti často antibiotiká od svojich lekárov vyžadujú a tí, možno aby sa ich zbavili, im vyhovejú. Antibiotiká sa často predpisujú z „diagnostických rozpakov“, pretože, a to predovšetkým u starších lekárov, pretrváva pocit, že sú bezpečné. Ale ono sa to teraz, bohužiaľ, obracia proti nám, lebo zle používané antibiotiká nás priviedli do situácie, keď si proti nim baktérie vytvorili rezistenciu.

Takže je to chyba lekárov?
Povedala by som, že je to tak pol na pol. Čiastočne je to určite vina lekárov. Na druhej strane v 60. a 70. rokoch, čo bola zlatá éra antibiotík, neexistovali diagnostické techniky, vďaka ktorým by sa zistilo, že pre danú infekciu je zbytočné podávať antibiotiká alebo že toto nebezpečenstvo vôbec existuje. Tiež je však pravda, že sa v tej zlatej ére používali takzvané originálne molekuly. Farmaceutická firma niečo vymyslela, bolo to chránené patentom a fungovalo to tak, ako malo. Ale hneď, ako patent dobehne, začnú sa vyrábať generické formy, ktoré už nefungujú úplne tak, ako by mali. Sú však významne lacnejšie, a preto sú preferované. Po roku 2000 dobehli mraky týchto patentov, trh s antibiotikami bol zaplavený tými generickými, a práve v tom čase ten problém obrovsky eskaloval. To nie je vina lekárov, tí boli zvyknutí používať antibiotiká, ktoré fungovali. Teraz používajú tie, ktorá sa tvária podobne, ale už tak dobre nezaberajú. Tlak firiem a poisťovní na to, aby sa používali lacnejšie prípravky, je totiž obrovský. Niečo však musíme pripísať aj na vrub pacientom, ktorí chcú antibiotiká aj na stav, ktorý ich nevyžaduje.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.