Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
20.09.2019, 15:00

Šváby sú všade, vtipy sa nehovoria. V čom je Japonsko iné?

  • Do Japonska sa ANNA CIMA (28) zamilovala už v detstve, v sedemnástich sa tam prvýkrát vybrala a krajina aj miestni obyvatelia jej učarovali.
  • V Prahe vyštudovala japonológiu a svoju lásku ku krajine vychádzajúceho slnka potvrdila aj románom Zobudím sa na Šibuji, za ktorý tento rok získala Cenu Jiřího Ortena.
  • Odohráva sa v Tokiu, kde autorka v súčasnosti žije so svojím manželom, tiež japonológom. Preto rozhovor prebiehal na diaľku – cez e-maily.
  • Čo si myslí o postavení žien v Japonsku? O tamojšej xenofóbii a kríze sexuality? A ako to vyzerá, keď si Japonci rozprávajú vtipy?
Šváby sú všade, vtipy sa nehovoria. V čom je Japonsko iné?
Zdroj: Shutterstock

Mali ste ako dieťa hračku tamagoči?
Mala, ale hneď sa pokazilo.

Súvisí láska Japoncov ku komiksom a k rôznym figúrkam alebo robotom či podivným postavičkám s tým, čo tvrdíte vo svojej knihe, teda, že „Japonci sú vnútri deťmi; ako keby nedokázali alebo sa báli vyrásť“?
Takto Japoncov glosuje v mojej knihe postava sedemnásťročnej Jany Kupkovej, ktorá prvýkrát v živote vycestovala do Tokia a je z toho, pravdupovediac, úplne hotová. Hovoriť, že to vo svojej knihe tvrdím ja, je trochu miešanie fikcie s realitou.

Tak ako to podľa vás je?
Je pravda, že inklinácia k maskotom a roztomilým zvieratkám je tu viditeľná. Dá sa povedať, že po vojne sa to do istej miery stalo súčasťou nielen osobnosti jednotlivca, ale aj národnej identity. Kým u nás bývajú plyšové a roztomilé postavičky spájané s deťmi, v Japonsku často mieria na dospelých. Majú povahu akýchsi spoločníkov, sprievodcov, talizmanov, ktoré poskytujú svojim majiteľom pocit bezpečia a istoty niečoho nemenného. Predstavujú takú tieňovú rodinu, ktorá na nich vždy verne čaká. A zároveň majú takmer totemickú povahu, sú zdieľané celým národom, sú značkou. Dobrým príkladom je napríklad Doraemon, postava robotickej mačky z komiksu pre deti, ktorá sa stala maskotom Japonska v rámci kampane Cool Japan, ktorá odštartovala v roku 2010 a počas ktorej sa Japonsko navonok prezentovalo ako ekonomická a kultúrna veľmoc.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.