Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
29.09.2019, 00:00

Záhorie časom nespoznáme. Prečo borovicové lesy skončia?

  • Príroda Záhoria je jedna z najúžasnejších častí krajiny s pieskovými dunami, borovicovými lesmi, množstvom divo žijúcich zvierat. Ako keby Záhorie ani nepatrilo k Slovensku.
  • Má aj záchrannú stanicu, kde divo žijúcim vtákom naprávajú a operujú zlámané krídla, liečia pokosených ježkov, odchované dravce učia loviť.
  • Mgr. RUDOLF JUREČEK (46) zo Štátnej ochrany prírody sa takto stará o zvieratá v Záchrannej stanici v Malackách, pod ktorú spadá Chránená krajinná oblasť Záhorie.
  • Čo vystrieda typické borovicové lesy na tomto území? Hrozí borovicová katastrofa?
Záhorie časom nespoznáme. Prečo borovicové lesy skončia?
Zdroj: Rudolf Jureček

Štandardný domček v bežnej ulici v Malackách, človek by si ani neuvedomil, že tu môže byť záchranná stanica. Koľko zvierat tu môžete liečiť?
Je to bežný domček a napriek tomu je tu 70 zvierat. Teraz máme aj skupinu dlhodobejších pacientov, napríklad labute. Častí pacienti sú sokoly myšiare, máme ježka, ktorého pokosili kosačkou, bučiačika močiarneho (malý volavkovitý vták), ktorý narazil do skla, a mnohé ďalšie.

Narážajú vtáky často do skiel?
Je to častá príčina úrazov aj úhynov. Presklené budovy, zrkadliace sa plochy, v ktorých sa odráža okolitá krajina, vtáky popletie a potom do skiel narážajú. Tak sa vo svete zabijú miliardy vtákov. Architekti tomu venujú pozornosť, robia dodatočné opatrenia, ale u nás je to v plienkach. Architekt u nás myslí ako posledné na to, aký bude mať budova dosah na životné prostredie. Aj v domácich podmienkach sa dá nárazom do skla zabrániť. Princíp je v tom, aby sa sklo zviditeľnilo napríklad pomocou nálepiek, rôznych ozdôb, zavesených predmetov, pomôžu aj vonkajšie žalúzie.

Hovorili ste o pokosenom ježkovi. Čo mu je?
Nechtiac mu odsekli kosačkou kus kože a svaloviny z chrbta, ale už je vyliečený.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.