Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
03.11.2019, 00:00

Prečo je internetový obchod mravčia práca?

• Antikvariáty vždy mali svoje čaro, pretože neraz sa v nich dajú nájsť hotové poklady.
  • „Spolupráca medzi antikvariátmi na Slovensku a sieť nefunguje. Chýba organizácia, ktorá ich združovala,“ zdôrazňuje Mgr. PAVOL MOJŽIŠ (59), zakladateľ najväčšieho a najstaršieho fungujúceho banskobystrického antikvariátu Paseka.
  • Čo spôsobilo, že pred rokmi zatvoril kníhkupectvo a rozhodol sa pre antikvariát? Na akú vzácnu knihu za tie roky natrafil?
Prečo je internetový obchod mravčia práca?
Zdroj: Miroslava Spodniaková

Ako ste sa dostali ku knihám?
Pred dvadsiatimi tromi rokmi som premýšľal, že začnem podnikať. Chcel som niečo robiť na živnosť a jednoznačne som sa rozhodol pre knihy. Bol to môj koníček, rád som si ich kupoval a čítal.

Čo vás inšpirovalo k tomu, že ste svoj obchod pomenovali Paseka?
Pražské vydavateľstvo Paseka, ktoré vzniklo v decembri 1989 a vydávalo náročnejšiu literatúru, začalo v roku 1996 spolu s vydavateľstvom Argo vydávať Ottov náučný slovník. Veľmi som chcel mať staré vydanie, ale v antikvariátoch to bol úzky profil. Tak som začal zháňať nové vydanie a zistil som, že ho nemôžem kúpiť, lebo ho nikde nemajú. Po rozdelení Československa viazla distribúcia českých kníh na Slovensko. Preto som napísal majiteľovi Paseky Ladislavovi Horáčkovi, že ho neviem zohnať. Slovník má totiž dvadsaťosem dielov a k tomu sú ešte dodatky v dvanástich dieloch.

Odpovedal vám?
Odpovedal a ja som mu po čase navrhol, že by som im pomohol slovník distribuovať, pretože on knihy sám vo vlastnom aute rozvážal po Slovensku. Stretli sme sa v Bystrici a on ma namiesto distribúcie kníh nahovoril, aby som si otvoril kníhkupectvo. Preto som obchod a neskôr aj antikvariát pomenoval Paseka. V Bystrici bolo vtedy šesť alebo sedem kníhkupectiev, ja som bol posledný, čo som tu otvoril kníhkupectvo.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.