Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
30.11.2019, 15:00

Počas socializmu ich nehrávali, ich pesničky sú dodnes hitmi. Ako Pavol Hammel hodnotí 50 rokov na scéne?

  • Keby ste pátrali, kto patrí k zakladateľom modernej slovenskej hudby, tak nech by ste išli ktoroukoľvek cestičkou, vždy by ste prišli k ľudom okolo skupiny Prúdy.
  • Ich prvá platňa Zvoňte, zvonky má 50 rokov a pesničky z nej sa dodnes hrávajú.
  • Spevák skupiny PAVOL HAMMEL (70) na december pripravil do Bratislavy koncert práve k päťdesiatemu výročiu tejto platne.
  • Už tam nebudú napríklad nebohí klávesista Marián Varga a basgitarista Fedor Frešo, ale prierez tvorbou Prúdov chýbať určite nebude.
Počas socializmu ich nehrávali, ich pesničky sú dodnes hitmi. Ako Pavol Hammel hodnotí 50 rokov na scéne?
Zdroj: René Miko

Pamätáte si na nahrávanie platne Zvoňte, zvonky pred päťdesiatimi rokmi?
Na Jakubovom námestí v Bratislave bolo vtedy jediné štúdio v bývalom rozhlase. Skupiny a interpreti nechodili nahrávať do štúdia celú platňu, ale postupne sa nahrávali jednotlivé pesničky, a my sme takto zbierali a nahrávali v rozhlase dva roky. Prax bola taká, že keď prišiel človek z „ulice“, musel doniesť nahrávku na kotúčovom páse alebo notový záznam a texty. Redaktori a komisia povedali – je to celkom spôsobilé, umožníme vám prísť zadarmo k nám do štúdia nahrávať.

Keď ste začali nahrávať, ešte ste stále boli The Jets?
Nie, The Jets sme boli asi len dva týždne ešte v roku 1963, úplne na začiatku, a mali sme s tým názvom iba jeden koncert. Chceli sme byť anglickí, dali sme si The Jets, ale prešlo nás to veľmi rýchlo. Potom sme názov chceli preložiť ako Trysky, ale nevedeli sme aké i/y sa v slove píše, tak sme dali Prúdy (smiech).

Dnes si hudobníci môžu nahrať pesničky pomocou moderných softvérov aj doma, vtedy to asi boli úplne iné časy...
To boli časy, keď sme nevedeli zohnať mikrofón, do ktorého by sme spievali, nedal sa zohnať ani poriadny hudobný nástroj. Dobrú gitaru sme kúpili v Rakúsku tak, že som zobral starú lacnejšiu gitaru, napísal som do colného vyhlásenia, že mám jeden kus gitary a išli sme cez hranice. V tube na mydlo sme prepašovali šilingy, v Rakúsku sme za ne kúpili novú gitaru a tú starú sme tam zahodili. Takže naspäť cez hranice sme zasa niesli jeden kus gitary, aby to sedelo v colnom vyhlásení. O kvalitných zahraničných zosilňovačoch, reproduktoroch, mixážnych pultoch sme ani nesnívali.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.