Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
08.12.2019, 00:00

Kedy vám lekár odporučí röntgen, CT či rezonanciu? Prečítajte si, aký je medzi nimi rozdiel a čo škodí najmenej

• Pacienti občas majú chaos v tom, aké vyšetrenia potrebujú, aj keď pre ich diagnózu stačí klasický röntgen, pýtajú si CT alebo magnetickú rezonanciu.
  • Rádiológovia však presne vedia, čo majú robiť, aby organizmus pacientov zbytočne nedostával väčšiu radiačnú záťaž.
  • Doc. MUDr. PETER BOŘUTA, CSc., (69) patrí k najvýznamnejším slovenským rádiológom, v osemdesiatych rokoch minulého storočia spúšťal prvý CT prístroj na Slovensku.
  • Na čo sú vhodné jednotlivé prístroje?
  • Čo všetko dokážu rádiológovia s modernou technikou?
  • Ktoré orgány dostávajú zabrať pri vyšetrovaní?
Kedy vám lekár odporučí röntgen, CT či rezonanciu? Prečítajte si, aký je medzi nimi rozdiel a čo škodí najmenej
Zdroj: Dreamstime

Boli ste pri spustení historicky prvého CT na Slovensku. Kedy to bolo?
Po skončení medicíny som nastúpil na röntgen v Bratislave, ale vzápätí som sa dostal na kliniku do Hradca Králové, kde bolo od roku 1979 vôbec prvé CT v Československu, takže vychovali ma na rádiológii v Česku. Len čo sa rozhodlo, že CT bude aj v Bratislave na Kramároch, dostal som to do vienka. Bol som nielen pri prvom spustení, ale už pri výbere prvého CT pre slovenské nemocnice, spustili sme ho 3. januára 1983.

To si pamätáte dodnes aj presný deň?
Bolo to moje prvé „CT dieťa“, takže áno.

Pamätáte si aj na prvého pacienta?
Na úplne prvého nie, ale keď som odchádzal z Hradca Králové, povedali mi, aby som si v Bratislave dal na dvere z vonkajšej strany guľu, nech mi nik dovnútra nebehá. Na druhý deň po spustení CT oznámili v rozhlase v špitáli, že môžu prísť na vyšetrenie prví pacienti z neurochirurgie. Prišla za mnou sestrička a hovorí – choď sa pozrieť na chodbu, čo sa tam deje. Chodba k CT mala dĺžku najmenej 30 metrov a bola plná postelí s pacientmi z neurochirurgie, personál tam dotlačil asi všetkých. To by sme, samozrejme, nezvládli, ani keby sme sa postavili na hlavu, tak sme vzali len prvých päť.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.