StoryEditor

Nová metóda odhalí dátum vašej smrti. Ako zisťuje, koľko času nám ostáva?

06.12.2019, 23:00
Autor:
Jan ČápJan Čáp
Chceli by ste vedieť, že vám zostáva napríklad posledných päť rokov života? Poznať dátum vlastnej smrti?

Čas svojho konca hľadajú niektorí v tarotových kartách alebo čiare života, vpísanej do dlane. Iní zas dôverujú historickej skúsenosti a zvyšné roky odhadujú podľa úmrtného listu predkov alebo dlhovekosti rodičov. Biochemici z Inštitútu Maxa Plancka v Nemecku na to však idú inak. Veria veľkým súborom dát a krvi – životodarnej tekutine, ktorá neúnavne roznáša živiny aj kyslík a z ktorej hodnôt toho už dnes o našom zdravotnom stave vyčíta veľa aj všeobecný lekár. „Z krvi sa podľa môjho odhadu dá zistiť až 800 vecí,“ tvrdí internista profesor Štěpán Svačina z III. internej kliniky Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe.

​S čím konkrétne teda vedci z Nemecka prišli? V spolupráci s lekárskou fakultou univerzity v holandskom Leidene publikovali v odbornom časopise Nature Communications analýzu, ktorá je impozantná rozsahom sledovanej ľudskej vzorky: „Tá štúdia rozhodne zodpovedá práci s takzvanými veľkými dátami – ide o viac ako 40-tisíc jedincov, z ktorých viac ako 5 500 zomrelo,“ hovorí lekár a biochemik profesor Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovej. Počet zomretých pacientov z nadnárodnej štúdie, ktorá počas 17 rokov sledovala osoby vo veku od 18 do 109 rokov, pritom Zima nespomína náhodou.

Práve nebožtíci mali svojimi diagnózami a zložením krvi spresniť predpovede úmrtia, ktoré sa v konečnom dôsledku majú týkať všetkých Európanov. Hematológ profesor Jan Kvasnička upozorňuje na špecifiká veľkých zdravotníckych rešerší: „Viem si predstaviť, že pri možnostiach databáz, keď firmy ako Google spolupracujú s niektorými univerzitami, dajú podobné výskumy dokopy milióny dát. A vo finále im z toho pokojne vyjde, že v mnohých prípadoch úmrtia bol v krvi prítomný konkrétny proteín. Štatisticky potom môžu niečo vyvodiť z toho, že tí, ktorí zomreli dajme tomu ako 30-roční, mali v krvi toho proteínu viac ako osoby, ktoré umreli v šesťdesiatke.“ Zároveň však profesor Kvasnička upozorňuje: „Štatistika je užitočná a má svoju výpovednú hodnotu, ale napokon vám do ordinácie aj tak príde individuálny pacient. Na 95 % ľudí niečo funguje, ale 5 %...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-11-16 10:30:00 - Feat.: - Title: Muž sa priznal, že bral drogy s Liamom Paynom pred jeho smrťou. Tvrdí však, že mu drogy nepredal. Polícia ho aj tak zadržala 02 - Modified: 2024-11-15 11:03:52 - Feat.: - Title: Smutná správa. Zomrel uznávaný profesor Pavel Traubner 03 - Modified: 2024-11-12 07:00:00 - Feat.: - Title: Mŕtvolu našli po roku zabalenú v perinách bytu. Slovák Ján svoju priateľku uškrtil, telo objavili úplnou náhodou 04 - Modified: 2024-11-09 09:00:00 - Feat.: - Title: Veríš na posmrtný život? Uznávaný vedec tvrdí, že existujú dôkazy o jeho existencii 05 - Modified: 2024-11-08 10:37:37 - Feat.: - Title: Nebola to samovražda. Zvrat v prípade smrti Liama ​​Payna z One Direction!
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
17. november 2024 07:20