Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
07.12.2019, 15:00

Mladá architektka stavia mrakodrapy v Číne: Plagiátorstvo berú ako poctu

  • Mladá architektka EVA LE PEUTREC (39) sa dokázala dostať medzi hviezdy vo svojom odbore.
  • Okrem iného navrhla aj 24 mrakodrapov, z ktorých šesť je už dokončených či rozostavaných.
  • Jej unikátna tvorba si získala také renomé, že v architektonických súťažiach bežne vyhráva nad svetovými štúdiami zvučných mien.
  • Rodné Česko vymenila za ostrov Nová Kaledónia v Južnom Tichomorí, kde býva a za svojimi projektmi dnes cestuje po celom svete.
Mladá architektka stavia mrakodrapy v Číne: Plagiátorstvo berú ako poctu
Zdroj: MAFRA/ Michal Sváček

Ešte pred skončením vysokej školy ste sa v 22 rokoch vydali projektovať do sveta. Prečo?
Fakulta architektúry v Liberci, kde som študovala, nemala program Erasmus, takže sme nemali žiadne kontakty so svetom. Vydala som sa teda do cudziny sama a zamierila do Kalifornie. Len s turistickým vízom. Tam som si musela zohnať tak prácu, ako aj pracovné vízum, čo vôbec nebolo jednoduché. Oproti Česku to bol veľký svet, čo si budeme hovoriť... Nemala som plán B a ani prostriedky, keby to nevyšlo. Takže som sa musela snažiť. A keď človeku nezostáva nič iné, tak to dokáže. Po dvoch rokoch som sa vrátila do Liberca, aby som dokončila diplomovku a doštudovala na inžinierku. Po slnečnej Kalifornii, kde sa surfovalo, som sa zrazu ocitla v Liberci, kde bolo v zime mínus dvadsať.

​Po doštudovaní ste sa v 25 rokoch vydali do Číny. Prečo práve tam?
Riešila som, čo budem robiť ďalej. V Číne sa práve veľa stavalo, ich HDP rástlo dvojmiestnou cifrou, tak som si povedala, prečo nie Čína. Do Googlu som si zadala heslo architektúra v Šanghaji a prostredníctvom internetu som našla firmu, ktorá hľadala architektov a dizajnérov. Chceli vidieť moje portfólio, ktoré sa im páčilo, a tak mi rovno poslali zmluvu. Do dvoch dní som podpisovala kontrakt s čínskym štúdiom.

Vedeli, že ste žena? Predsa len, architektky to majú v čínskej spoločnosti asi podstatne ťažšie...
Nie. A darilo sa mi to úspešne tajiť až do momentu odletu. Až keď chceli poslať fotografiu, aby ma poznali na letisku, tak to zistili. Už však nebolo cesty späť. A našťastie ma na letisku vyzdvihli...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.