Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
26.01.2020, 00:00

Slovensko má svoju Noemovu archu. V trezore stráži prírodné bohatstvo nevyčísliteľnej hodnoty

  • Trezor proti apokalypse, slovenská Noemova archa, genetický základ nášho poľnohospodárstva, skrytý rastlinný poklad, tým všetkým by sa dala nazvať Génová banka Slovenskej republiky.
  • Je jednou z oddelení Výskumného ústavu rastlinnej výroby v Piešťanoch, ktorého riaditeľom je Ing. PAVOL HAUPTVOGEL, PhD. (63).
  • V banke je uložené bohatstvo, ktoré sa ani nedá vyčísliť, obsahuje tisícky vzoriek semien všetkých možných rastlín.
  • Ak aj nejaká odroda rastliny v krajine vyhynie, semená uložené práve v génovej banke sa dajú namnožiť a vrátiť na polia či do prírody.
  • Uskladňujeme len semená určené na výživu a poľnohospodárstvo? Aké semená máme v génovom trezore na Špicbergoch? Ktoré rastliny už dnes nepestujeme, ale ich semená sú v banke?
Slovensko má svoju Noemovu archu. V trezore stráži prírodné bohatstvo nevyčísliteľnej hodnoty
Zdroj: Richard Filipko

Hovorí sa, že génová banka je niečo ako rastlinný poklad. Je?
Áno, a každá krajina má jednu oficiálnu národnú génovú banku, v ktorej sú uchovávané vzorky. Génová banka je technické zariadenie na dlhodobú ochranu, kde v rámci činností robíme príjem a výdaj vzoriek, ktoré uchovávame v komorách pri nízkych teplotách. Je to jediné také pracovisko na Slovensku.

Zdroj: Téma

Koľko vzoriek máte?
Vyše 23-tisíc vzoriek rôznych druhov a rôznych odrôd. Máme 181 kolekcií rastlín, ale mnohé majú veľa odrôd, napríklad pšenice máme 6-tisíc odrôd, fazule vyše tisíc odrôd.

Všetky vzorky, ktoré máte, sú určené na výživu?
Áno, a mnohí sa aj čudujú, či naozaj je toľko druhov a odrôd rastlín na výživu. Lenže sú to aj vzorky semien rastlín používaných ako krmovina pre hospodárske zvieratá. Máme napríklad aj veľké množstvo vzoriek tráv, ktoré sú určené na kŕmenie zvierat. V génovej banke sa uchováva všetko, čo je dôležité pre poľnohospodárstvo a výživu, okrem iného aj kvety, aromatické a liečivé rastliny, olejniny a ďalšie, všetko je to uložené v semenách. Máme však aj divorastúce druhy pozbierané z oblastí, ktoré boli zatopené priehradami.

Tie nie sú na výživu, ale ide o vzorky rastlín z oblastí, ktoré už neexistujú?

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.