Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
28.02.2020, 17:30

Keď sa lieky menia na jed: Kto by si mal dávať pozor na citrusy

  • Lieky sú výdatným pomocníkom imunitného systému, bez nich by sme oveľa častejšie zomierali na infekčné choroby, rakovinu, infarkt, mŕtvicu a stovky ďalších chorôb.
  • Vďaka svojej dostupnosti sa stali aj rýchlou pomocou v situáciách, keď sa proste len necítime dobre. Prehĺtame ich skrátka na kadečo.
  • A často možno zabúdame na to, čo vedel už v 16. storočí alchymista a zakladateľ modernej farmácie Paracelsus, totiž že „všetky veci môžu byť jed a len dávka rozhoduje, či je látka jedom“.
  • Všetky lieky majú nejaké nežiaduce vedľajšie účinky. A tie pri nevhodnej kombinácii s jedlom, pitím alebo iným liekom môžu eskalovať až do vážnych zdravotných problémov.
  • „Na vedľajšie účinky zomierajú ľudia aj u nás,“ varuje PharmDr. JOSEF SUCHOPÁR (61), autor internetovej databázy liekových a potravinových interakcií.
Keď sa lieky menia na jed: Kto by si mal dávať pozor na citrusy
Zdroj: Shutterstock

Na aké vedľajšie účinky sa pacienti sťažujú najčastejšie?
Počet hlásených nežiaducich účinkov rastie, čo je do istej miery dané aj tým, že dnes môžu pacienti hlásiť nežiaduce účinky priamo, teda sami, nezávisle od svojho lekára. Avšak nie je ani také podstatné, či je týchto hlásení päť alebo desaťtisíc, ale to, že sú hlásené nové a závažné nežiaduce účinky. Je tiež dôležité, aby ľudia hlásili najmä účinky neočakávané, o ktorých sa pacient nedočíta v príbalovom letáku. Pre odbornú verejnosť je to správa, že by stálo za to preskúmať, či ide o náhodný výskyt, alebo či sa podobné hlásenia objavujú aj v iných krajinách sveta a či medzi nežiaducim účinkom a liekom existuje súvislosť. Potom sa z toho totiž stáva samostatný príbeh, v ktorom sa rieši, o akú závažnú reakciu ide a či by sa nemal jej výskyt doplniť do písomnej informácie. Čo sa, mimochodom, deje relatívne pravidelne. Bolo napríklad zistené, že liek na suchý kašeľ Dextrometorfán môže vyvolať závislosť a od októbra 2019 je to novo uvedené aj v písomnej informácii. Ak sa pozriete na štatistiky krajín, ktoré tieto dáta poctivo evidujú, zistíte, že dosť vedľajších účinkov, ktoré lieky vyvolávajú, je závažných a že na ne možno aj zomrieť.

Väčšinou ide však o nevyliečiteľných onkologických pacientov...
Áno, vždy totiž záleží nielen na tom, čím je pacient liečený, ale aj na jeho celkovom stave. A práve protinádorová liečba môže byť spojená s radom nežiaducich účinkov – útlmom krvotvorby, rôznymi neurologickými účinkami alebo toxicitou, ktorá postihuje pľúca, obličky či pečeň. Takto sú liečené desaťtisíce pacientov ročne, takže sa môže stať, že z celkového počtu sa potom u tých takmer 200 pacientov prejavia nežiaduce účinky, ktoré vedú až k úmrtiu. Nádorové ochorenia navyše postihujú najmä staršie osoby, ktoré môžu mať ešte pred začatím liečby aj ďalšie vážne ochorenia, a tie priebeh protinádorovej liečby skomplikujú.

Prekvapilo ma, že nežiaduce účinky u pacientov hlásia u nás najčastejšie pediatri. Máte pre to nejaké vysvetlenie?
Informácie, ktoré dostávame o nežiaducich účinkoch, sú do značnej miery skreslené tým, aké postavenie má spomínaný liek na trhu a v spoločnosti. Veľa hlásení sa totiž týka očkovacích látok, čo súvisí s tým, že existuje pomerne veľká skupina ľudí, ktorých, mimochodom, považujem za mimoriadne nezodpovedných jedincov, ktorí očkovanie z princípu odmietajú. Celkovo to vytvára atmosféru, keď sa akákoľvek reakcia po očkovaní hlási ako nežiaduci účinok.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.