Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
07.03.2020, 00:00

Koronavírus je pre Čínu skúškou. "Nakoniec ju posilní," hovorí uznávaný sinológ

  • V čase, keď sme robili rozhovor, bolo obetí koronavírusu v Číne už takmer dvetisíc. A koniec je v nedohľadne...
  • „Číňania to berú ako skúšku, či obstoja, čo už niekoľkokrát v podobných krízach dokázali. A aj táto ich nakoniec posilní, hoci má neblahý vplyv na ich ekonomiku, čo môže spôsobiť ďalšiu globálnu krízu,“ myslí si uznávaný sinológ VÍT VOJTA (51).
  • V čom sú hlavné kultúrne rozdiely medzi nami a Číňanmi?
  • V čom je ich humor iný? Prečo v Číne pribudlo toľko miliardárov? Je tam podľa neho diktatúra?
Koronavírus je pre Čínu skúškou. "Nakoniec ju posilní," hovorí uznávaný sinológ
Zdroj: Reuters

Čínske pivo je slabšie a sladšie ako to naše. Chutí Číňanom aj iné pivo?
Chutí, najmä tie slabšie pivá. A dobrý ohlas má vyhlásenie, že plzenské je horké a zásadité, takže potláča vnútorný oheň. Z toho majú Číňania veľké obavy, lebo to znamená prehriatie organizmu. Preto čínska životospráva stále tlmí vnútorný oheň prevarenou vodou, nízkokalorickou a nesolenou dusenou stravou a mdlými polievkami. Pretože vyprážané, slané, korenené pokrmy v kombinácii so zhonom a horúčavou do vnútorného ohňa ešte prilievajú olej.

Z čoho ešte majú strach?
Čínska medicína hovorí, že najväčším nebezpečenstvom pre človeka nie je chlad a mráz, ale vietor, ktorý sa dostáva do tela štrbinami pri veľkých kĺboch. A že čím je človek starší, tým sú štrbiny väčšie, pretože mu ubúda chrupavka, a preto je zraniteľnejší. Mnoho chorôb sa v čínštine volá podľa vetra. Môj majster taiči (tradičné čínske bojové umenie, pozn. red.) mi hovoril, ako do štyridsiatky cvičil bez kazajky, až mu póry modrali od zimy. Potom začal nosiť dlhú spodnú bielizeň. Tiež si už na vietor dávam pozor. Chránim si hlavne šiju a krk, čo sú partie najviac namáhané v aute, lietadle alebo pri práci na počítači. Podľa čínskej medicíny je človek okrem veľkých kĺbov veľmi zraniteľný ešte na čele a spánkoch. To všetko by mal mať v teple. Tradičnú čínsku medicínu beriem vážne.

Hovorí sa, že jej „rozkvet“ nastal nútene po tom, ako sa Mao Ce-tung, bývalý čínsky vládca a tvorca „kultúrnej revolúcie“, zbavil lekárov v rámci čistiek.
To je trendové skreslenie. Čínska medicína je hlboký systém s množstvom liečebných možností. Jej počiatky siahajú až pred náš letopočet, vychádza z celostného poňatia sveta, z kozmologického toku životnej energie. Súvisí s tradičným čínskym myslením aj s vierou v animálne (živočíšne, zvieracie, pozn. red.) sily. Na to sa napája čínsky náboženský synkretizmus, čo znamená, že v ľudovom poňatí sa spájajú všetky duchovné systémy dohromady. Preto sa paradoxne aj Mao Ce-tung v Číne dostal do nečakanej pozície jedného z ochranných bôžikov. V 80. rokoch sa v Pekingu stal patrónom taxikárov, vešali si jeho vyobrazenie v aute, aby nehavarovali. A v rodnej provincii Chu-nan stráži jeho mosadzná soška veľa kancelárií.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.