Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
25.04.2020, 00:00

Pandémia spropagovala posunkovú reč. Viete, ako sa v posunkoch ukáže Matovič alebo Sulík?

  • Prečo sa Sulík ukáže posunkom supermana a ako je to s Matovičom, Čaputovou či Kollárom?
  • Ako sa tvoria posunky a prečo má každá krajina iný posunkový jazyk?
  • Tlmočníci do posunkového jazyka sú v súčasnosti omnoho viditeľnejší ako inokedy, sú na každej dôležitej tlačovej besede o koronavíruse, v priamom prenose tlmočia množstvá udalostí, ktoré sa práve vysielajú v televízii.
  • Mgr. JAROSLAV CEHLÁRIK (36) je predseda Slovenského zväzu nepočujúcich, je nepočujúci, rozhovor s ním nám tlmočil tlmočník Stanislav Morávek (34).
Pandémia spropagovala posunkovú reč. Viete, ako sa v posunkoch ukáže Matovič alebo Sulík?
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Prečo tlmočníci do posunkového jazyka nemajú na tlačových besedách o koronavíruse rúško, ale priehľadný štít?
Slovenský posunkový jazyk má svoje pravidlá a treba ho vnímať od hlavy po pás, všade tam je pohyb. Je to 3D priestor, a keby sme v rámci toho priestoru zakryli tvár, zanikla by mimika. Tá je veľmi dôležitá, je súčasťou posunkového jazyka, lebo ak nevidieť mimiku, ústa, tvár, informácia pre nepočujúceho je nezrozumiteľná, nie je plnohodnotná. Preto musí mať tlmočník priehľadný štít, nie nepriehľadné rúško.

Čo pri posunkovaní vyčítate z mimiky?
Napríklad ukážem posunok loď pláva, sú vlny a loď sa na nich hojdá zo strany na stranu. Keď sa pozriete na moje líca, tak ich počas ukazovania posunkov nafúknem, čím chcem vyjadriť, že vlny sú veľké a silné. Do toho zmraštím obočie, pokrčím čelo a informácia sa posúva ďalej, že prichádza búrka. No ak si ústa zakryjem a ukážem iba posunky, že loď pláva, nepočujúci nedostane plnohodnotnú informáciu, lebo nevie, že vlny sú veľké. To je jeden drobný príklad a takých sú množstvá prakticky v každej vete.

Čiže mimikou viete ukázať napríklad stupňovanie, že malé, veľké, obrovské?
Aj stupňovanie, aj plno ďalších informácií, podľa toho, o čom posunkujeme. Mimikou vyjadrujeme aj smútok, radosť, hnev, strach a ďalšie. Vy počujúci používate rôznu melódiu hlasu bez toho, aby ste si to uvedomovali, ale vďaka melódii druhý človek pozná, či je to pokojná informácia, alebo nahnevaná. Nepočujúci melódiu hlasu nemá ako prijať, tak ju vyjadrujeme mimikou.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.