Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
14.06.2020, 00:00

Kto riadi tento svet: O tajnom sprisahaní mocných a bohatých

Prečo ľudia veria konšpiračným teóriam?

Kto riadi tento svet: O tajnom sprisahaní mocných a bohatých
Zdroj: Shutterstock

Vlády taja pristátie mimozemšťanov. Lietadlá rozprašujú jedy, ktorými nás ovládajú. Mocní riadia chod tohto sveta. Na Mesiaci nikto nebol. Adolf Hitler vojnu prežil. A celosvetovú koronavírusovú nákazu má na svedomí niekto, komu sa vírus hodí, aby posilnil svoju moc. A teraz už si stačí len dosadiť Čínu, Spojené štáty, iluminátov, mimozemšťanov či, nedajbože, templárov. Kde sa v nás berie táto viera v sprisahania? Aké boli konšpiračné teórie predtým a aké sú dnes? A kto má tendenciu im veriť?

Zdroj: Téma

Niekto chce ovládnuť svet, a preto zákerne rozšíril vírus, ktorý oslabí jednu alebo druhú mocnosť či dokonca celý svet, záleží len na tom, na ktorej strane ten-ktorý zástanca konšpiračných teórií stojí. A často nejde len o pár vyšinutých jedincov, ale o značnú časť spoločnosti podliehajúcej dezinformáciám.

Napríklad čínskym, iránskym, americkým či ruským, kde sa napokon, podľa CIA, tvrdenie o americkom pokuse o nadvládu pomocou zmutovaného vírusu SARS-CoV-2 prvýkrát objavilo a začalo sa šíriť internetom.

Mnoho ľudí je presvedčených, že vírus bol ako džin z fľaše zámerne vypustený z nejakého laboratória a má podporiť politické ataky a veľmocenské chúťky temnej a tajomnej strany. Toto nie je vôbec nič nové. Z nekalých praktík boli obviňovaní už v stredoveku mocní templári alebo domnelé čarodejnice, neskôr francúzski jakobíni, slobodomurári, bohatí Židia, mocichtiví imperialisti, namyslení vedci, vlastne za niečo už môžu takmer úplne všetci. Z konzumácie niekoľkých netopierov kdesi na čínskom trhu sa v priebehu pár mesiacov stane celosvetové sprisahanie a boj o nadvládu nad našou planétou, a zrejme aj nad Mesiacom, na ktorého odvrátenej strane, samozrejme, dodnes žijú nacisti (hoci im asi musí byť príšerná zima). Aspoň teda tí, ktorí neutiekli do podzemnej ríše v Tibete či do juhoamerických džunglí ako napríklad Adolf Hitler, ktorý si podľa zaručených správ z 50. rokov užíval dôchodok v Kolumbii.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.