Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
14.08.2020, 17:30

Tajomný svet rastlín. Aj na Slovensku môžu vzniknúť nové druhy

  • Pre väčšinu z nás sú to obyčajné „kvety“, kríky či stromy. Ich svet je však prekvapivejší, ako by sme očakávali.
  • „Je to všetko evolúcia, živý proces, niečo ako hrniec, kde sa všetko spolu varí a ovplyvňuje, len na konci nedokážeme so stopercentnou istotou povedať, čo z toho bude,“ tvrdí botanik Ing. JAROMÍR KUČERA, PhD. (42).
  • Prečo majú niektoré rastliny kvety, ktoré vyzerajú ako samičky hmyzu?
  • Ako vznikajú názvy nových druhov rastlín?
  • Čo sa stane, ak vyhynú opeľovače?
  • Komunikujú rastliny medzi sebou?
Tajomný svet rastlín. Aj na Slovensku môžu vzniknúť nové druhy
Zdroj: Miroslava Spodniaková

Koľko druhov rastlín rastie na Slovensku?
V súčasnosti sa na území Slovenska vyskytuje približne 3 500 druhov vyšších, cievnatých rastlín, do tejto skupiny patria stromy, kry a byliny. Do tohto počtu nerátam nižšie druhy rastlín, ako sú machy, lišajníky, sinice a riasy. Svojou vedeckou prácou sa zameriavam len na vyššie druhy rastlín.

Viete všetky rozlíšiť?
Zhruba polovicu druhov rastlín dokážem určiť priamo v lokalite bez určovacích pomôcok. Na zvyšok musím mať určovací kľúč.

Už ste sa niekedy poplietli?
Áno, stáva sa to, najmä buď pri netypicky vyvinutých jedincoch alebo k zámene dochádza aj pri druhoch, ktoré sú veľmi ťažko rozlíšiteľné a musíte byť na danú skupinu odborník, napríklad rody jastrabník, alchemilka, púpava. Vtedy sa obrátim na špecialistu na daný rod alebo skupinu rastlín, aby mi potvrdil moje určenie alebo určil daný druh.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 96% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.