Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
06.09.2020, 00:00

Spevák Whisky: Chcel to zabaliť, zachránili ho špeciálne štuple

  • Na myjavských kopaniciach zrekonštruoval mlyn z roku 1799, v ktorom býva, prešiel asi 90 krajín sveta, vydal knihu Tretia planéta a časť života trávi vo vzduchu ako pilot malého lietadla.
  • Spevák a zakladateľ kapely Slobodná Európa MILOSLAV LÁBER (51), ktorého každý volá jeho prezývkou Whisky, hovorí, že aj keď si to často neuvedomujeme, žijeme v dobrej krajine.
  • Prečo si naplánovala kapela na celý rok pauzu? Kedy rozmýšľal, že to už zabalí a čo ho zachránilo?
Spevák Whisky: Chcel to zabaliť, zachránili ho špeciálne štuple
Zdroj: Profimedia

Je zaujímavé sledovať, ako napríklad na festivale Pohoda vystupujete z lietadla, ktorým ste tam prileteli. Ako ste začali s lietaním?
Mal som asi sedem alebo osem rokov, keď si moja sestra vzala za manžela človeka, ktorý dodnes pracuje na letisku v Nitre. Už vtedy ma lietanie fascinovalo a ako desaťročný som začal chodiť na letisko každý víkend. Vždy mi niečo dali urobiť, pozametal som hangár, niečo pomohol a potom ma na záver vzali do lietadla a previezli ma. Takže už ako dieťa som držal v ruke knipel na druhom sedadle a od pätnástich som začal chodiť do plachtárskeho výcviku. Lenže po gymnáziu som z Nitry odišiel, dostal som sa k muzike a z letectva som na čas vypadol. Asi pred dvanástimi rokmi som sa k lietaniu zasa vrátil, v súčasnosti lietam dosť intenzívne.

Zdroj: Téma

Na čom lietate?
Na štvormiestnom kanadsko-rakúskom Diamond 40, veľmi príjemné sofistikované lietadlo. Lietal som, samozrejme, aj na iných, ale najviac práve na tomto. Nie je to už žiadny ultralight, maximálnu celkovú hmotnosť má viac ako tonu, má výbornú výbavu. Je vhodné na dvoj- až trojhodinové lety, sedieť v ňom dlhšie už nie je pohodlné. Zvyčajne sa dohodnem so známymi alebo mi cez Facebook niekto napíše, že by si chcel zalietať, tak sa zložíme a idem.

Neuvažovali ste niekedy, že by ste si lietadlo kúpili?
Nie, prenajímam si lietadlo v Trenčíne, kde je najväčšia letecká škola na Slovensku, a majú k dispozícii asi 20 strojov, na ktoré tam majú aj vlastné servisné stredisko, takže vždy mám k dispozícii lietadlo, pri ktorom si môžem byť istý, že je v perfektnom technickom stave. Pre mňa by nemalo zmysel kupovať si vlastné, lebo sú s tým ohromné starosti a navyše som pravidelne zhruba štvrtinu roka mimo Slovenska.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.