Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
13.11.2020, 08:30

Hlúpneme alebo múdrieme? Odchádzajú nám mnohé zručnosti, tvrdí bývalá šéfka Mensy

  • S nástupom nových technológií sa objavujú aj obavy, či ich nesmiernym využívaním nie je ohrozená aj samotná ľudská inteligencia.
  • Mgr. ANNA DOJČANOVÁ (58) roky viedla slovenskú pobočku organizácie Mensa, ktorá združuje ľudí s IQ nad 130, v súčasnosti je jej podpredsedníčka.
  • Robí testovania, programy a hovorí, že vysoké IQ nezaručuje vôbec nič, je to len nástroj daný človeku zhora, a ak ho nebude rozvíjať, nedokáže ho využiť.
  • Múdrejú ľudia alebo, naopak, hlúpnu? Čo sa dá vyčítať z testovania IQ? A funguje to tak, že čím je vyššie IQ, tým je človek múdrejší?
Hlúpneme alebo múdrieme? Odchádzajú nám mnohé zručnosti, tvrdí bývalá šéfka Mensy
Zdroj: Richard Filipko

Koľko ľudí je v slovenskej Mense v súčasnosti?
Na Slovensku do 700, celosvetovo takmer 150-tisíc. Nie každý, komu v testovaní nameriame IQ viac ako 130, vstúpi do Mensy. Napríklad v slovenskej Mense je z tých 700 členov iba 30 percent žien, hoci v populácii je IQ rovnako rozdelené medzi mužmi a ženami. Ale tých 30 percent žien je už v porovnaní s minulosťou nárast.

Prečo je to tak? Ženy nechcú byť členkami Mensy?
Mužom možno viac záleží na tom, aby vedeli, aké majú IQ, takže na testy prichádzajú vo väčšom počte ako ženy a aj do Mensy potom vstupujú skôr muži ako ženy. Radi by sme prilákali viac žien, program robíme zaujímavý rovnako pre mužov, aj pre ženy, tak by sa nemali báť prísť na testovanie. Vstúpiť do Mensy môže ten, kto má IQ 130 a viac. Predpokladá sa, že 70 percent populácie má IQ medzi 90 a 110, potom to prudko klesá oboma smermi. Nad 130 majú asi iba dve percentá.

Testy Mensy, ktorými sa meria IQ, sú rovnaké všade na svete?
Áno, sú zamerané na vrodenú inteligenciu a celosvetovo sú rovnaké, hoci ich už je viac druhov. Mensa testuje vrodenú inteligenciu, ktorá nesúvisí so vzdelaním ani s vedomosťami. Je to zamerané skôr na logickú postupnosť a rýchlu reakciu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.