Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
17.11.2020, 00:00

Popredný sociológ Vašečka o Slovákoch: Už nevieme rozlíšiť pravdu od falše, padáme stále hlbšie ako do bezodnej diery

  • Za prezidentku sme si na Slovensku zvolili ženu, čo je, samozrejme, pokroková vec.
  • Nášmu parlamentu šéfuje muž, ktorý má jedenásť detí s desiatimi ženami, čo by tiež mohlo byť vnímané ako veľmi slobodomyseľné až netradičné.
  • Jeho strana však verejne vyznáva konzervatívne hodnoty, takže je to akési rozporuplné.
  • A do tretice – štvrtou najsilnejšou parlamentnou stranou je hnutie fašistu.
  • Hoci by to tak mohlo vyzerať, rozhovor s popredným slovenským sociológom doc. PhDr. MICHALOM VAŠEČKOM, Ph.D. (48) nie je o politike, ale o našej spoločnosti.
  • Ak totiž súhlasíme s tvrdením, že v demokracii sú politici obrazom spoločnosti, pričom spoločnosť tvoríme my, čo všetko to o nás vypovedá?
Popredný sociológ Vašečka o Slovákoch: Už nevieme rozlíšiť pravdu od falše, padáme stále hlbšie ako do bezodnej diery
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Začali ste študovať na Univerzite Komenského v Bratislave, ale po druhom ročníku ste šli do Brna na Masarykovu univerzitu. Z akého dôvodu?
Môj otec je sociológ a bol som ním odmalička veľmi ovplyvnený. To spôsobilo, že na rozdiel od mojich spolužiakov som už predtým, ako som začal študovať na univerzite, o sociológii veľa vedel. V tých časoch, bolo to krátko po revolúcii, bola katedra sociológie rozdelená na dve časti. Tá časť, kam patrila napríklad aj Iveta Radičová, mi bola myšlienkovo blízka, a práve kvôli takým som na škole študoval. Okolnosti sa vyvinuli tak, že na jar 1992 sa päť kľúčových ľudí, ktorí patrili z odbornej stránky z môjho pohľadu k tým inšpiratívnejším, rozhodlo katedru opustiť. Vtedy som sa rozhodol odísť aj ja. Brno som si vybral zámerne, pretože tam bola najlepšia katedra sociológie vo vtedajšom Československu, a navyše som chcel byť na skok od domova a sedieť tak na dvoch stoličkách.

Aký pohľad má slovenský sociológ na Čechov?
Mám stredoeurópsku identitu, vyrastal som v prostredí, ktoré v sebe skĺbilo slovenskú, českú i poľskú kultúru. Českú kultúru, myslím si, dôverne poznám a mám ju rád. V mnohom Čechov obdivujem, ale dokážem mať na nich aj kritický pohľad.

Slováci a Česi sa radi porovnávajú. Vedeli by ste povedať, v čom sa naše spoločnosti líšia?
Slováci sa síce radi s Čechmi porovnávajú, ale až dnes to môžu robiť bez váhania. V minulosti by boli porovnávania nezmyselné, české prostredie bolo o toľko vyspelejšie ako slovenské, že by Slováci prakticky v akejkoľvek dimenzii vyšli slabšie. Nehovorím to preto, aby som niekoho nahneval. Práve naopak, svedčí to o tom, aký veľký skok spravila slovenská spoločnosť za sto rokov. Keď vzniklo Československo, predstava, že by sa Slováci mohli porovnávať s Čechmi, bola absurdná, naša spoločnosť bola skrátka niekde úplne inde, hoci to neradi počúvame. Teraz sa paradoxne líšime v tom, že Česi si napriek svojej veľkej minulosti nevšimli, že dnes sa ocitli tak trochu na periférii európskeho diania. Viac-menej si za to môžu sami, keďže sa z Európskej únie dobrovoľne vyčleňujú.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.