Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
23.04.2021, 15:10

Emil Červeňan: Slovenský rekordér v paraglajdingu súťaží vo svetovej špičke

  • Pohybujú sa v miestach, ktoré sú vyárendované pre vtáky. Paraglajdisti.
  • Hodiny dokážu lietať stovky metrov nad zemou, preletieť desiatky kilometrov a sledovať krajiny zvrchu.
  • Slovenský reprezentant EMIL ČERVEŇAN (33) patrí do tridsiatky najlepších paraglajdistov sveta, zúčastňuje sa svetových pohárov a majstrovstiev sveta a hovorí, že Slovensko je zhora krásne.
  • Prečo sa paraglajdisti orientujú vo vzduchu aj podľa nosa? Prečo občas zažívajú aj v kilometrovej výške padanie lístia? A ako spolupracujú s dravcami?
Emil Červeňan: Slovenský rekordér v paraglajdingu súťaží vo svetovej špičke
Zdroj: Tomáš Rucký

Pamätáte si na váš prvý let v živote?
Bolo to na kurze paraglajdingu, mal som 22 rokov. Ešte predtým som na povale našiel staré krídlo, lebo otcov brat lietal kedysi v začiatkoch paraglajdingu, keď to ešte bolo dosť nebezpečné vinou všelijakej podomácky vyrobenej výbavy. Jeho krídlo som si nafukoval na lúke, ale bez vzlietnutia, len som skúšal, čo to je. Teraz lietanie vnímam úplne automaticky, no prvé lety boli neskutočné až bizarné.

Čím bizarné?
Pri prvom lete počas kurzu som sa pohyboval nad zemou, visel som na tenkých šnúrkach, nič som nerobil a niekam som letel, nevedel som, ako to dopadne. Bol to nával všetkých možných hormónov a adrenalínu, ledva som dýchal a do toho ten úžas. Prvé lety sú zámerne robené tak, aby človek nezažil príliš veľký šok, rozbieha sa iba z mierneho kopčeka, letí možno do päť metrov nad zemou, ale aj to je neuveriteľný zážitok, ktorý sa na ďalší deň stupňuje, lebo sa letí z väčšieho kopca, pod sebou už máte aj 50 alebo 100 metrov. Záverečný let kurzu je výškový. Pri ňom sme mali dobré počasie, inštruktor ma odštartoval a rovným letom som naletel do stúpavého prúdu, ktorý ma vyniesol asi 500 metrov nad kopec.

Ako to dopadlo?
Samo ma to zdvihlo a ja som len so zatajeným dychom sledoval, kde pristanem. Chcel som byť čo najrýchlejšie na zemi, lebo som mal dosť. Po pristátí som si vydýchol – dobre, že som na zemi. No hneď som sa rýchlo balil, lebo som chcel ísť do vzduchu znova.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.