Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
17.07.2021, 00:00

Koža trestá aj po rokoch. Ako rozoznať zdravé a choré znamienka?

  • O melanómoch a iných kožných nádoroch sa neustále hovorí, no mnohí to podceňujú a berú ako povinné strašenie od lekárov.
  • „Zmeny na koži vznikajú po desiatich i dvadsiatich rokoch. Hovorí sa, že toľkokrát sa ide so džbánom po vodu, až kým sa nerozbije. S kožou je to rovnaké, unaví sa,“ upozorňuje onkodermatovenerologička MUDr. DESANA BORECKÁ (62), ktorá sa roky zaoberá melanómovými a nemelanómovými nádormi.
  • Ako môže zmeniť život bazalióm? Prečo sa naň zabúda? Čo vieme a nevieme o melanóme?
Koža trestá aj po rokoch. Ako rozoznať zdravé a choré znamienka?
Zdroj: Pixabay

Leto je pre našu kožu pomerne zaťažkávacie ročné obdobie. Prečo?
Je to logické, pretože väčšina kožných nádorov vzniká následkom vysokej expozície UV žiarenia na kožu. Pre nás Európanov a bielokožcov je však zaťažkávacia aj zima v prípade, že niekto ide na exotickú dovolenku a spáli sa tam. To je niekedy pre kožu ešte väčšie riziko než samotné leto. Na leto sa totiž neraz pripravíme skôr a postupne sa opálime.

Zdroj: Téma

Takže koža má v zime akúsi oddychovú fázu?
Sme zvyknutí na striedanie letných a zimných období a podobne, ako majú rastliny spiacu fázu, aj koža je pripravená na to, že v zime môže oddychovať. No ak sa to nerešpektuje, je problém, preto je veľký výskyt melanómov vo vyspelých krajinách západnej Európy, ktorých obyvatelia chodia na opakované dovolenky do exotiky. Mnoho ľudí si myslí, že sa natrie krémom a nespáli sa. Je to však obrovský šok pre kožu. Akékoľvek nadmerné vystavenie kože UV žiareniu v ktoromkoľvek období, či už je to jar, leto, jeseň alebo zima, je rizikové. Samozrejme, sú rôzne typy kože, niekto na začiatku leta ľahko zhnedne a už má ochranu a vytvorený pigment.

A z opakovaného opaľovania vznikajú vrásky...
(Smiech) Ak chceme vyplašiť mladé ženy a odradiť ich od nadmerného opaľovania, vravíme im, že slnko spôsobuje vrásky. Bolo to najmä v časoch, keď bola veľká móda chodiť do solárií, čo našťastie teraz ustalo. Plašenie totiž zabralo skôr než varovanie, že o desať-dvadsať rokov môžu mať kožný nádor. Po častej nadmernej expozícii UV žiarenia totiž koža starne, objavuje sa nepríjemné „fotostarnutie“. Mení sa jej povrch a štruktúra, objavia sa vo zvýšenej miere vrásky, rôzne neželané pigmentové fľaky, koža sa stáva nerovnomerne hrubá – miestami je pokožka stenčená s presvitajúcimi cievkami, niekde, naopak, zhrubnutá.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.