Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
01.08.2021, 00:00

Ekonóm: Slovenské hospodárstvo dostalo tretiu veľkú ranu. Sme na prahu mimoriadnych časov

• Komentáre v novinách sú často najmä o tom, že komentátor napíše, čo si myslí o nejakej politickej situácii, prípadne o politikovi.
  • Sú však komentátori, ktorí ponúkajú nadstavbu, zvyčajne sa z ich komentára dozviete niečo, čo ste predtým netušili, a dávajú informácie do súvislostí.
  • Ak navyše dokážu aj o najzložitejších témach písať tak, že to pochopí takmer každý, majú vyhraté.
  • Jeden z najrešpektovanejších slovenských ekonomických komentátorov Mgr. MÁRIO BLAŠČÁK, PhD. (47), počas svojej kariéry pôsobil ako analytik v bankách, v hedžovom fonde, pracoval v zahraničí.
  • Že neviete, čo je hedžový fond? Pýtali sme sa aj na to. Aká je finančná a ekonomická gramotnosť Slovákov?
Ekonóm: Slovenské hospodárstvo dostalo tretiu veľkú ranu. Sme na prahu mimoriadnych časov
Zdroj: Pavol Funtál

Už ako stredoškolák ste rok žili v USA. Ako ste sa tam dostali?

Po páde komunizmu prišiel na Slovensko študentský výmenný program a ja som sa, samozrejme, hneď do neho prihlásil. Napísal som esej, poslal som ju, urobili so mnou pohovor a uspel som. Vybrali ma spolu s asi 100 študentmi z vtedajšieho Československa na ročné štúdium na americkej strednej škole. Rodičia mi zaplatili poplatok, letenky a 17-ročný som letel do USA do štátu Washington. Pre mňa to bol vtedy druhý koniec sveta, prvýkrát v živote som išiel na Západ, a rovno do Ameriky.

Tam ste bývali na internáte?

Nie, býval som v rodine Indiána Billa na samote. Manželku mal belošku, mali tri deti.

Na samote?

Áno, nejaký veľký spoločenský život to nebol, prakticky nebol žiadny. Tak som mal dve možnosti – buď som si išiel zabehať smerom k najbližšiemu mestu, ktoré bolo vzdialené 12 kilometrov, alebo som sedel v izbe a čítal knihy. Tieto dve veci som striedal. Bolo to obdobie, keď som neuveriteľne veľa študoval, čítal, hltal som všetko, s čím som sa stretol. Bol som mladý, dravý a dalo mi strašne veľa, že som v rozhodujúcej fáze mladého života prišiel do USA a videl iný spôsob existencie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 95% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.