Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
08.08.2021, 00:00

Na Bratislavu môžeme byť hrdí. Je tu nekonečná sieť chodníkov, kde sa dá vždy niečo objavovať, hovorí sprievodca

• Verí, že Bratislavu lepšie časy ešte len čakajú, že raz sa v nej budeme cítiť ako v európskej metropole, a hovorí, že na Bratislavu môžeme byť hrdí.
  • Turistický sprievodca Ing. ANDREJ GROLL (45) pracuje ako dátový analytik, ale jeho veľkou vášňou je práve Bratislava a najmä jej slávny rodák Wolfgang Kempelen, geniálny vynálezca svetovej úrovne, o ktorom počas sprievodcovských služieb po meste hovorí najradšej.
  • Prečo Kempelen nikdy neprezradil, ako funguje slávny šachový automat Turek? Koľko cikacích chlapcov na fontánach má Bratislava? A čo sú to kúzliadky?
Na Bratislavu môžeme byť hrdí. Je tu nekonečná sieť chodníkov, kde sa dá vždy niečo objavovať, hovorí sprievodca
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

Keď počujete o Bratislave, že je to bradavica na Dunaji, hnusné mesto, tak čo na to hovoríte?

Som trochu v konflikte záujmov, lebo ako sprievodca by som mal hovoriť o Bratislave pozitívne, ale dokážem sa pozrieť na ňu i kriticky a viem pochopiť, že niekomu niečo prekáža. Ja by som Bratislavu určite nenazval bradavica na Dunaji, skôr popoluška na Dunaji.

Prečo?

Lebo je podvyživená, zjazvená a doráňaná. Nepochopiteľné, že hlavné mesto Slovenska má nižší rozpočet ako menšie Brno. Hlavné mesto by malo byť výkladnou skriňou každej krajiny, ale mnohí sa na Bratislavu pozerajú cez prsty a od toho sa zrejme odvíja aj rozpočet, keďže ten je politickou vecou. Bratislavu by som tiež charakterizoval ako mesto kontrastov – krásne historické centrum, kompaktné, pekne upravené, ale prejdete zopár metrov ďalej a nájdete rozbité, zanedbané verejné priestory, ktoré vyzerajú, akoby sa tadiaľ práve prehnal front. Je to mnohogeneračná neexistencia koncepcie rozvoja verejných priestorov. Našťastie sa to teraz mení, vznikol Metropolitný inštitút Bratislavy, ktorý má na starosti práve rozvoj verejných priestorov a tvorbu koncepcie. Veľmi sa mi páčia ich projekty, drobnými krokmi sa vieme dostať na úroveň európskej metropoly. Veľmi sa na to teším, verím, že Bratislavu čakajú lepšie časy.

Vy z Bratislavy pochádzate, prežili ste tu celý život. Ako sa vám tu býva?

Bratislava má síce povesť betónovej džungle, paradoxne sa tu však žije veľmi dobre ľuďom, ktorí majú radi prírodu. Nie každý si uvedomuje, že máme na dosah divokú prírodu, čo nie je v hlavných mestách bežné. Z centra mesta ste do desiatich minút v lese medzi srnkami a diviakmi.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.