Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
08.08.2021, 00:00

Malý Island na Slovensku. Prečo je v Martine toľko severanov?

  • Ak niekde pri káve v martinskom podniku začujete nezrozumiteľnú reč, určite to bude nórčina alebo islandčina.
  • Nebudú to turisti, ale mladí ľudia z Nórska alebo Islandu, ktorí študujú na tamojšej lekárskej fakulte.
  • „Pracovníčky dekanátu im bežne pomáhajú s kúpou áut, nábytku, s lekármi, so škôlkami, pretože niektorí už majú deti,“ tvrdí MUDr. MARTIN JANÍK, PhD. (36), prodekan Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine, kam v novom školskom roku nastúpi ďalších okolo osemdesiat novoprijatých študentov z oboch krajín.
  • Ako sa to pred rokmi všetko začalo? Boli pedagógovia pripravení na výučbu v angličtine? Akým spôsobom prebieha klinická prax?
Malý Island na Slovensku. Prečo je v Martine toľko severanov?
Zdroj: TASR/Pavol Remiaš

Martinská lekárska fakulta má Škandináviu, zdá sa, v obľube, pred dvadsiatimi rokmi u vás začali študovať Nóri a teraz aj Islanďania. Prečo práve oni?

Stalo sa to úplnou náhodou, v Martine bola na dovolenke jedna nórska študentka, ktorá predtým študovala v Pécsi v Maďarsku a mala záujem študovať u nás. Potom prišli ďalší štyria, zaujala ich kvalita výučby a lokalita fakulty v menšom meste. A neskôr ďalší a ďalší. Nestorom rozvoja výučby medicíny v anglickom jazyku bol profesor MUDr. Albert Stránsky, CSc. Postupne sme uzavreli zmluvy so sieťou nórskych stredných škôl, ktoré študentov pripravovali na štúdium u nás. Vďaka tomu, že sme mali výbornú spoluprácu s týmito inštitúciami, sa počet študentov postupne zvyšoval.

Kam zmizli študenti z Konga a z arabských krajín, ktorých boli fakulty kedysi plné?

Študujú v iných krajinách. Pomerne veľká časť je napríklad v Českej republike.

Pamätám si, že kedysi sa hralo na pieskovisku pri manželských internátoch v bratislavskej Mlynskej doline veľa malých černoškov...

Vtedy malo Československo zmluvy s africkými socialistickými štátmi.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.