Quo vadis Európa, aké boli očakávania od eurovolieb a aká je ich realita? Očakával sa výrazný úspech krajnej pravice a radikálnych strán, niektorí dokonca predpokladali ich prevahu.
Podľa Mikuláša Dzurindu v tejto súvislosti tvrdí, že vzhľadom na výsledky volieb nemusíme by nervózni z toho, že by došlo k nejakým nepríjemnostiam pri hlasovaniach. „Samozrejme, kadečo si vypočujeme v Európskom parlamente, ale to k demokracii patrí,“ dodal s tým, že viac ho znepokojuje presadzovanie sa krajnej pravice na národnej úrovni.
Vidíme to podľa neho predovšetkým v dvoch krajinách – v Nemecku a vo Francúzsku. Paríž navyše čelí ekonomickým problémom a Francúzsko je jedným zo siedmich členov Európskej únie, proti ktorým začal Brusel formálne konanie pre nadmerný rozpočtový deficit.
Aj Nemecko má ekonomické problémy a okrem toho diskutuje napríklad aj o sprísnení migračnej politiky. Berlín dokonca oznámil, že znova zavádza dočasné kontroly na všetkých pozemných hraniciach. Cieľom má byť zníženie nelegálnej migrácie a zvýšenie vnútornú bezpečnosť. „Na Nemcov je toho jednoducho veľa,“ dodáva Dzurinda.
Európa okrem toho podľa neho čelí aj ďalším otázkam: aká je budúcnosť dodávania zbraní na Ukrajinu a ako sa postaviť k riešeniu konfliktu?
Dzurinda v tejto súvislosti zdôrazňuje, sa nemôžeme donekonečna pri hľadaní obracať na Ameriku, ktorá má vlastné problémy a zdôrazňuje, že je to európsky problém, pričom stratégiu by mala priniesť Európska komisia.
Čo by mala zohľadňovať a ako by mala postupovať, aj o tom si povieme v prvej časti podcastu A predsa sa točí.