FOTO: ShutterstockFOTO: Shutterstock
StoryEditor

"Len si nevyberte Slovensko." Chudoba robí deti neviditeľnými

12.09.2024, 09:31

V druhej epizóde podcastovej minisérie Ema má mamu sa dozviete:

  • Prečo u nás vzdelávacie výsledky ovplyvňuje to, z akej rodiny dieťa pochádza.
  • S akými bariérami musia bojovať chudobné deti.
  • A čo musíme urobiť pre to, aby tieto bariéry zmizli.

Keď sa na Slovensku narodíte do chudobnej rodiny, nemáte rovnaké šance ako vaši rovesníci. Dáta hovoria, že v škole sa vám nebude dariť, ak získate prácu málo platenú a takú, na ktorú nie je potrebná veľká kvalifikácia. Z chudoby sa tak nedostanete a rovnaká budúcnosť čaká aj vaše deti. Hovoríme o generačnej chudobe.

Na tento problém upozornil aj riaditeľ OECD pre vzdelávanie a zručnosti Andreas Schleicher pri prezentácii výsledkov PISA, keď menovite spomenul Slovensko: „Tá sociálna priepasť v Slovenskej republike nemá obdobu. A keď to vidíte, možno si myslíte, že chudoba je osud. Porovnajme si však znevýhodnených študentov vo Švajčiarsku, ich matematické schopnosti sa vyrovnávajú priemernému študentovi v Slovenskej republike. Ak pochádzate z bohatej rodiny, vždy nájdete otvorené dvere v živote, o tom niet pochýb. Ak však pochádzate z chudobnej rodiny, tak nájsť skvelého učiteľa a budovať zručnosť je často jediná šanca, ktorú v živote máte.“

Na problém upozorňuje aj bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity, ktorý dnes pôsobí ako poradca ministra školstva Tomáša Druckera pre inklúziu Ábel Ravasz: „Takže keď dieťa príde zo zlého alebo z ťažkého sociálneho prostredia do základnej školy, pravdepodobne rozdiel medzi ním a ostatnými spolužiakmi sa počas výučby ešte zvyšuje. Takže kompenzačná funkcia školského systému na Slovensku vôbec nefunguje, práve naopak.“

„Ak by ste sa rozhodli, kde sa máte narodiť, tak určite si nevyberajte Slovensko. Pretože ak sa narodíte do chudobnej rodiny, šanca, že vám vzdelávanie a škola pomôžu k tomu, aby ste sa vymanili z chudoby, je veľmi minimálna,“ rovnako upozorňuje odborník na vzdelávanie Juraj Hipš.

O tom, ako vieme týmto deťom pomôcť, je druhá časť podcastovej minisérie Ema má mamu.

V podcastovej minisérii Ema má mamu, ktorú vám prinášajú Hospodárske noviny, hovoríme o školstve. V šiestich epizódach hľadáme odpovede na otázku, prečo slovenské školstvo zlyháva a ako z tejto situácie von. Ak pre nás máte odkaz, napíšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

01 - Modified: 2024-12-18 09:50:27 - Feat.: - Title: Takmer polovica základných škôl bude od ďalšieho školského roka učiť po novom, oznámil Drucker 02 - Modified: 2024-12-17 17:16:22 - Feat.: - Title: Ak učiteľom nezvýšia platy, vyjdu do ulíc. Drucker pre HN reaguje: Vyžiada si to ďalšie konsolidačné kroky 03 - Modified: 2024-12-17 15:18:22 - Feat.: - Title: Drucker je presvedčený, že budúci rok bude možné valorizovať mzdy v školstve 04 - Modified: 2024-12-17 14:43:47 - Feat.: - Title: Tak blízko, pritom tak ďaleko 05 - Modified: 2024-12-17 09:55:03 - Feat.: - Title: Školskí odborári vyhlásili v utorok štrajkovú pohotovosť
menuLevel = 3, menuRoute = tv/podcasty/ema-ma-mamu, menuAlias = ema-ma-mamu, menuRouteLevel0 = tv, homepage = false
19. december 2024 11:12