Kanada bola prvá krajina, ktorá ratifikovala členstvo Slovenska v NATO. V relácii HNtelevízie Slovensko a sved očami diplomatov to povedala kanadská veľvyslankyňa na Slovensku Karen Mollicaová. Jednou z hlavných tém rozhovoru bola obchodná vojna USA s Kanadou.
Kanada a USA majú spoločnú hranicu dlhú 9000 kilometrov, čo z nej robí najdlhšiu medzinárodnú hranicu na svete. Denne cez ňu prejde tovar v hodnote 2,7 miliardy dolárov a 385-tisíc ľudí, priblížila veľvyslankyňa.
Vyvracia argumenty USA
“USA predávajú viac tovarov v Kanade ako vo Veľkej Británii, Francúzsku, Japonsku a Číne dohromady. Sme ich najväčším zákazníkom. Takže v podstate to znamená, že clá na Kanadu ovplyvňujú aj Američanov. Tieto clá určite zvýšia náklady na život v USA, zvýšia ceny benzínu, ceny potravín a ohrozia desiatky tisíc pracovných miest v oboch krajinách.”
Veľvyslankyňa spochybňuje dôvody, ktoré USA na zavedenie ciel deklarujú. Tvrdia totiž, že cez hranicu sa do krajiny dostávajú drogy, predovšetkým fentanyl, a tiež nelegálni migranti.
“To rozhodne nie je presné tvrdenie. Musím to povedať veľmi jasne. Menej ako jedno percento fentanylu, ktorý ide do USA a menej ako jedno percento nelegálnych migrantov, ktorí idú do USA, prichádza cez túto hranicu,” vyhlásila veľvyslankyňa.
Americké obavy berieme vážne
Tvrdí, že Kanada prijala opatrenia na zachytávanie fentanylu, ktoré aktuálne znížili množstvo tejto látky, ktorá sa cez spoločnú hranicu dostáva do USA, na minimum.
“Nik nám nemôže vyčítať, že by sme nebrali americké obavy vážne. Konali sme podľa nich a dosiahli sme výsledky. Vzhľadom na to sú clá, ktoré boli na nás uvalené, neodôvodnené a boli sme nútení zareagovať silnými protiopatreaniami,” povedala s tým, že zostanú v platnosti, kým USA nezrušia clá.
Za jedinú pozitívnu stránku tejto situácie označila fakt, že Kanaďania sa pod vplyvom ciel z USA zjednotili ako nikdy predtým. “Podnikajú rôzne iniciatívy sami, pretože sú nahnevaní na to, čo sa deje,” hovorí s tým, že ľudia sa snažia viac nakupovať kanadský tovar a rušia cesty a dovolenky v USA.