Trenčianske oddelenie kardiológie malo skolabovať po výpovediach viacerých lekárov. Ministerka Zuzana Dolinková to odmieta a tvrdí, že oddelenie funguje v bežnom režime. Opozícia tvrdí, že odísť malo sedem lekárov, rezort aj Fakultná nemocnica hovoria o menších počtoch.
Podpredseda zdravotníckeho výboru a poslanec za Progresívne Slovensko Oskar Dvořák povedal, že informácie o počte lekárov menilo aj samotné ministerstvo. „Faktom je, že tie informácie, ktoré máme, hovoria, že to je možno až sedem lekárov, ktorí majú štyri plné úväzky.“
Kritizuje, že verejnosť sa o tom, že kardiologické oddelenie kolabuje dozvedela až po týždni. To, v akom stave oddelenie je, má potvrdzovať aj to, že operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby malo informovať posádky v kraji, aby pacientov vozili na iné oddelenia. „Keď mal niekto infarkt, tak dva týždne trenčianske oddelenie nefungovalo.“ Opozícia tak žiada od ministerky konrkétne návrhy riešení a jasné vyjadrenia o tom, koľko lekárov na oddelenie nastúpi.
Situácia začala po tom, čo nominant ministerky vo Fakultnej nemocnici, riaditeľ Michal Plesník odvolal riaditeľa kardiológie Petra Blaška. „Nebol udaný ani jasný dôvod, prečo ho odvolávali. Problémom bolo údajne to, že riaditeľ tam chcel mať svojho človeka. To je obrovský problém, lebo to bolo ziskové oddelenie. To sú lekári, profesionáli, ktorí prišli aj zo zahraničia.“
Poslanci preto žiadajú zvolanie mimoriadneho výboru, kde sa chcú ministerky a aj riaditeľa nemocnice pýtať na to, čo bude s oddelením a ako ho plánujú sanovať. Podľa Dvořáka pacientov odvážali do vzdialenejších pracovísk, čo zrejme bude pokračovať. Cesta sa tým v niektorých prípadoch predlžuje aj o viac ako hodinu. Opozícia sa obáva, že v septembri sa oddelenie zavrie.
Rekonštrukcia potrubia
Riaditeľ Plesník sa pritom spomína aj pri spornom rozhodnutí s firmou Camase, ktorá v nemocnici rekonštruovala potrubie. Bývalé vedenie sa s firmou sporilo, pretože mali podozrenie, že potrubia nevymenili, ale len natreli farbou.
Dvořák vysvetľuje, že dôkazom toho majú byť nebezpečné baktérie, ktoré sa vo vode začali šíriť. „Riaditeľ, už keď nastupoval, keď ho ministerka vymenovala, mal na stole odborný posudok, ktorý tvrdil, že tie práce neboli vykonané. Už teraz sme zverejnili obrázky, kde voľným okom vidieť, že prípojky, ktoré vedú na onkológiu sú celé zhrdzavené.“ Členom dozornej rady firmy bol v minulosti aj Tomáš Lorenc, ktorý je dnes generálnym tajomníkom služobného úradu na ministerstve zdravotníctva. Firmu vedie Boris Lorenc.
Poslanci uvažujú aj nad poslaneckým prieskumom, aby sa na problémy nemocnice mohli prísť pozrieť osobne. Poslanec za PS sa však obáva, že takýto prieskum im neschváli parlamentný výbor, kde má koalícia väčšinu.
VšZP v strate
Dvořák reagoval aj na ekonomickú situáciu Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá je opäť v strete. Premiér Robert Fico mal včera zvolať rokovanie na túto tému, podľa informácií denníka Sme na ňom chýbala šéfka rezortu.
„Posledné dva týždne nekomunikuje (ministerka Dolinková, poz. red.), trvalo jej týždeň, kým prišla do trenčianskej nemocnice a zase sú nejaké stretnutia ohľadom Všeobecnej zdravotnej poisťovne a zase na nich nie je. Ja sa pýtam, ako dlho dovolenkuje a po druhé, keď tu máme niekoľko týždňov takéto vážne problémy s trenčianskou kardiológiou alebo aj VšZP, tak je vôbec čas na niekoľkotýždňové dovolenky?“
Poslanec tvrdí, že štátny rozpočet nie je nafukovací a predtým ako vláda pristúpi k dotovaniu poisťovne, by mala hľadať úspory. Strata za tento rok by mala byť vo výške 169 miliónov eur a podľa neho je pred nami ešte dosť mesiacov na to, aby sa výška znížila. „To je cena troch nových regionálnych nemocníc.“
Dvořák bol pred časom v dozornej rade VšZP, v tom čase bola poisťovňa tiež v strate. Viedol ju Richard Strapko, ktorého vtedajší minister Michal Palkovič odvolal. Poslanec tvrdí, že on má svedomie čisté a z pozície rady robili všetko preto, aby upozorňovali na nehospodárne rozhodnutia riaditeľa. Zároveň dodáva, že táto vláda preberala rezort v čase, keď bola poisťovňa v pluse osem miliónov eur.