Podľa šéfa OĽaNO Igora Matoviča, je chrapúnske, ako koalícia reaguje na kauzu CT. Spoločne s Alanom Suchánkom a Danielom Lipšicom spochybnili priebeh včerajšieho mimoriadneho zdravotníckeho výboru.
Šéf výboru Štefan Zelník a ho prerušil a presunul na dnes 8.00 hod. Napokon však výbor nebol a bude až o tri týždne.
"Richard Raši 45 minút hovoril argumenty, ktoré boli nepravdivé a ja som nemal možnosť sa dostatočne brániť. Výbor mal pokračovať vo štvrtok, napokon ho však odložili."
„Je chrapúnske, ak predseda výboru zvolá výbor, dá minimálny priestor brániť sa tomu, koho Fico z úradu vlády obviní. Vyzývame zbabelca Roberta Fica, že keď chce obviňovať ľudí, tak nech vystúpi a povie to verejne," vyhlásil na brífingu Matovič.
Člen výboru Richard Raši (Smer-SD) v úvodnej reči vyhlásil, že verejné obstarávanie CT prístroja v piešťanskej nemocnici v roku 2012 malo neférové prvky. Podľa jeho slov mohla nemocnica stratiť 253.000 eur tým, že pri porovnateľných kritériách by vybrala najdrahšieho uchádzača.
"V apríli 2012 predložili ponuku traja uchádzači. Parametre boli nastavené tak, že z celkových 100 bodov tvorila cena 62, počet vrstiev 20, hrúbka rezu deväť a zvyšných sedem kritérií, ako servis, bolo dokopy za deväť bodov," uviedol Raši.
Podľa jeho slov si víťazný Siemens uvádzal pri svojom CT prístroji až 384 vrstiev, čo je neštandardný údaj a nejde o riadne, ale rekonštruované vrstvy. Tento prístroj bol podľa Rašiho štandardne 128-vrstvový, teda rovnaký, aké boli aj ďalšie ponuky.
Suchánek aj na výbore zopakoval svoje argumenty, ktoré dnes predniesol na hodinovej tlačovej konferencii. Odmietol pochybenia zo svojej strany.
"Podmienky a kritériá na CT stanovila primárka RTG. Bolo stanovených desať kritérií ako rýchlosť dodania zákazky, rýchlosť servisu, rýchlosť opravy bez súčiastky či rýchlosť opravy so súčiastkou. Nerozhodovala teda len cena. Tesným víťazom sa stala firma Siemens," uviedol Suchánek.