V Bratislave a v Košiciach protestujú ľudia, ktorí žiadajú hlavu ministra vnútra Roberta Kaliňáka a premiéra Roberta Fica.
Odchod Roberta Fica (Smer-SD) z funkcie premiéra a Roberta Kaliňáka (Smer-SD) z postu ministra vnútra žiadalo pre kauzu Bašternák približne dvetisíc ľudí dnes podvečer na Námestí slobody v Bratislave.
Svoj nesúhlas prišli vyjadriť ľudia aj na Hlavnej ulici v Košiciach. Protest už po tretí raz zorganizovali opozičné strany OĽaNO-NOVA a SaS. Prvé takéto podujatie sa uskutočnilo pred dvoma týždňami pred bratislavským obytným komplexom Bonaparte.
Ľudia na proteste v Bratislave mali v rukách červené karty pre predsedu vlády Roberta Fica, niektorí mali v rukách transparenty s nápismi ako banánová republika či žiadame vyvodenie spravodlivosti. Dav na adresu Kaliňáka i Fica kričal heslá odstúpiť, dosť bolo, či do basy.
Politici, ktorí vystúpili na pódiu, upozorňovali najmä na korupciu v politike, rozkrádanie štátu, spoločenskú krízu, prepojenie oligarchov s politikmi či pošliapanú spravodlivosť. "Takto hlboko neklesla žiadna demokratická krajina v modernej Európa," povedal líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič.
Protest v Bratislave pred Úradom vlády (sledujeme online)19:51"My sme tu doma," skandujú ľudia pred Ficovým bytom"My sme tu doma, my sme tu doma," skandujú ľudia pred Ficovým bytom. 19:49Protest sa končí spievaním hymnyNa záver koncertu znie pred Bonaparte štátna hymna19:47Rajtár sa z Košíc prihováral BratislavčanomV mobilnom telefóne je počuť Jozef Rajtár, ktorý je na proteste v Košiciach a prihovára sa k ľuďom pred Bonaparte.19:45Košice skončiliV Košiciach je koniec. Protest skončil spevom slovenskej hymny pri rozvinutom transparente kvôli ktorému Andrej Danko prerušil odvolávanie Roberta Kaliňáka opozíciou.
Zdroj: HN/Marek Nemec
19:45Bratislavou sa ozýva "Košice, Košice"Bratislavou sa ozýva "Košice, Košice." Ľudia reagujú na to, že v metropole východu takisto protestujú tisícky ľudí.19:42Protest sa pomaly končíProtest sa blíži ku koncu, ľudia pomaly začínajú odchádzať spred Bonaparte.19:42Košický protest končíKošický protest sa blíži ku koncu. Davu ešte zahrá kapela. 19:41Košice pozdravil MatovičKošický protest nadviazal spojenie s Bratislavou. Cez telemost sa protestujúcim prihovoril Igor Matovič. 19:41"Ak nás bude stotisíc, tak vyhráme""Ja verím, že keď vydržíme a bude nás na SNP nakoniec stotisíc, tak vyhráme," odkazuje výtvarník a bývalý profesor Rudolf Sikora.19:40V Košiach sa vystriedali SaS-káriNa pódiu vystúpili Janka Cigániková aj Jozef Rajtár. Ten zdôraznil, že poslanci SaS stále prichádzali s novými zisteniami v kauze Bašternák a to najväčšie priniesol jeho asistent Filip Rybanič. 19:39V Košiciach je muž, ktorý to spustilV Košiciach vystúpil Filip Rybanič. Asistent poslanca SaS Jozefa Rajtára, ktorý si ako zamestnanec banky pozeral účty Roberta Kaliňáka. Práve vtedy sa objavili podozrenia na prevody z firiem Ladislava Bašternáka na účet ministra vnútra. Rybaniča dav privítal ako politického väzňa a hrdinu. Počas prejavu Rybaničovi ľudia tlieskali a skandovali po každom slove.
Zdroj: HN/Marek Nemec
19:39Dav máva kartamiDav máva červenými kartami a skanduje "Do basy, do basy."19:36„Fico neblázni"Dav spieva spolu s kapelou známu pesničku Čaba neblázni ale s prerobeným textom: „Fico neblázni.“19:25"Teta, pustite Roberta von""Teta, pustite Roberta von," žartuje Roman Féder.19:24"Každý na svete nenávidí pravdu, ak zasiahne práve jeho""Každý na svete nenávidí pravdu, ak zasiahne práve jeho," Citoval Martina Luthera Kinga herec Roman Féder.19:22"Ani v banánovej republike nemôže vyšetrovať Kaliňák Kaliňáka""Ani v banánovej republike nemôže vyšetrovať Kaliňák Kaliňáka," hovorí výtvarník Peter Horváth. "Odstúpiť, odstúpiť," skandujú ľudia19:21Parkovanie v KošiciachV Košiciach sa téma dostala sa aj na nový systém parkovania. V metropole východu aj napriek protestu 1000 ľudí pridelili parkovací systém bratislavskej spoločnosti EEI. "Raši do basy," vyslúžil si Richard Raši skandovanie davu. 19:18Markovič si robí srandu z Fica"Žiadame od Fica, aby si amputoval pravú ruku," hovorí Markovič. Robí si srandu z Fica."Kto to keby videl, aby mladý človek hazardoval so zdravím. Kto by ho nenávidel chudáčiska, ak by odstúpil," baví ľudí Markovič.19:16Jediný z Mosta s charakteromNa pódiu v Košiciach vystúpil Zsolt Simon. Uvideli ho ako jediného politika z Mosta-Híd s charakterom. V dave sú aj transparentmi, ktoré hlásajú, že Žitňanská a Bugár nemajú charakter. 19:16"Celý svet vie, aký je tu bordel""Celý svet vie, aký je tu bordel, ale treba im to pripomenúť," hovorí Markovič.19:15V prejave vystúpil aj Milan MarkovičNa pódium vystupuje známy humorista Milan Markovič. Hovorí o tom, že ak príde ešte viac ľudí, tak vláda padne."Je divné, že sa stretávame len keď má niečo padnúť."
Zdroj: HNtelevízia
19:06Ľudia sú už pred Bonaparte"Vážení protestujúci, prosíme vás, aby ste postupovali ďalej do ulice, aby sme sa všetci vošli," vyzýva dav jeden z organizátorov na Radvanskej ulici. Väčšina ľudí už stojí pred Bonaparte.
Zdroj: HNtelevízia
19:04Policajti regulujú davPolicajti spolu s organizátormi regulujú dav. Chystajú sa uzavrieť najkratší prístup k Bonaparte - Radvanskú ulicu, lebo sa začína plniť. Zvyšok to bude musieť obísť.19:02Väčšina ľudí je už pred BonaparteVyše polovica účastníkov už dorazila pred Bonaparte. Druhá časť ešte stále stúpa do kopca.19:00Galko odhaduje účasť v KošiciachModerátor podujatia Ľubomír Galko odhaduje počet ľudí na asi 3000. Podľa odhadu HN to ale bude iba približne polovica z tohoto čísla. 18:59Lipšic pobavil KošiceDaniel Lipšic zabavil protestujúci dav, keď ho prirovnal k príbehu z Pána prsteňov. "Aj malému spoločenstvu sa môžu podariť veľké veci," povedal. 18:58Zdravotnícka chobotnica z KošícKošický učiteľ Oto Žarnay, ktorý poukázal na čudné hospodárenie na svojej škole, hovorí o zdravotníckej chobotnici z Košíc a Paškovcoch.
Zdroj: HN/Marek Nemec
18:54Fico reprezentuje chobotnicu mafiánov"Robert Fico reprezentuje chobotnicu mafiánov," vyhlásil Lipšic.18:53Lipšic hovorí o Kaliňákovi"V akej krajine by bolo možné, aby minister vnútra bol najväčším obhajcom jedného z najväčších daňových podvodníkov?" pýta sa Lipšic. 18:51Ľudia stoja na balkónochObyvatelia budov v okolí rezidencie Bonaparte stoja na balkónoch a mobilmi fotia protestujúci dav. 18:51Boja sa vás, povedal Košičanom Lipšic"Toto si nedovolil ani Vladimír Mečiar voči opozícii," vyhlásil Lipšic v Košiciach. Je to ale podľa neho dobrá správa. "Znamená to, že sa boja. Boja sa vás," povedal davu o vláde. 18:50Trolejbusy stoja odstavenéPochod na Bonaparte na chvíľu zablokoval ulicu. Trolejbusy stoja odstavené na zastávkach a čakajú.18:46Dav sa blíži k parlamentuDav sa blíži k parlamentu. "Zlodej chráni zlodeja," kričia ľudia.18:45Ľudia mávajú kartamiĽudia stúpajú do kopca. Tí na čele davu mávajú zhora červenými kartami ostatným účastníkom nižšie. Dav sa na diaľku pozdravil pokrikom Dosť bolo Fica!18:43Dav sa blíži k BonapartePo chvíľke tichého pochodovania k Bonaparte dav opäť trochu zaskandoval: "Mafia, mafia!" Po chvíli skandovanie prenechalo prím zvuku rapkáčov a trubiek.
Zdroj: HN/Martin Sliz
18:42Lipšic popisuje Košičanom Dankove zmenyNa pódium prišiel Daniel Lipšic. Ten davu popisuje zmeny, ktoré chce Andrej Danko presadiť v parlamente. "Toto už nie je demokracia," hovorí Lipšic na zákaz transparentov a ďalšie opatrenia predsedu parlamentu. 18:41Košičania pritvrdili"Hnev ľudí sa obracia na Bugára a na Sieť," povedal Mihál. Okrem "do basy" Košičania skandujú aj "obesiť."18:40Mihál v Košiciach hovoril o Kaliňákovom bizniseJozef Mihál na proteste v Košiciach spochybňoval podnikanie Roberta Kaliňáka. Pýtal sa, kde tak dobre zarobil, či nákupom akcií Walt Disney. Ľudia skandovali: Do basy. 18:37Protest v Košiciach18:36"Mafia," skandujú ľudia"Mafia, mafia, ozýva sa v uliciach Bratislavy18:35"Nepredstavujem si takto vládu štandardných strán""Nepredstavujem si takto vládu štandardných strán," hovorí Radoslav z Devičia o dôvodoch, prečo prišiel na protest.18:31Ľudia smerujú k BonaparteĽudia pokračujú v pochode pred Bonaparte. "Dosť bolo Fica," skanduje dav.18:31Červená karta z Košíc"Ukážte červenú kartu týmto zlodejom a mafiánom," vyzýva Košičanov Jozef Mihál. Dav skanduje: Dosť bolo Fica.
Zdroj: HN/Marek Nemec
18:28Hymna pred prezidentským palácomĽudia pred prezidentským palácom spievajú hymnu. "Málo nás, málo nás poďte Andrej medzi nás," vyzývajú ľudia prezidenta.
Zdroj: youtube
18:26Odkaz Košičanov
Zdroj: HN/Marek Nemec
Dobrovoľníci rozdávajú v dave červené karty. Galko ľudí vyzýva, aby na ne napísali svoj odkaz premiérovi a sľubuje, že ich doručia ako odkaz vláde od Košičanov.18:25Galko v KošiciachV Košiciach sa už nazbieralo viac ako tisíc ľudí. Prihovoril sa im Ľubomír Galko, ktorý im pripomenul, kedy ich Robert Kaliňák klamal a čom je jeho hanba.
Zdroj: HN/Marek Nemec
18:21Dav ľudí vyzýva KiskuDav ľudí už je pri Prezidentskom paláci. "Poďte s nami. Poďte s nami," vyzývajú ľudia prezidenta Kisku.18:20Expresívny nápis"Treba mu to dať zlýzať," povedal autor transparentu, ktorý si neželá byť menovaný, prečo volil taký expresívny nápis.
Zdroj: HN/Martin Sliz
18:16"Dosť bolo Fica"Ľudia pri presune kričia "Dosť bolo Fica."18:14Dav ľudí sa presúva pred BonaparteDav ľudí sa spolu s poslancami presúva z Námestia slobody pred luxusný komplex Bonaparte.18:13"U bieleho koňa"Matovič sa pýta ľudí, či vedia adresu, na ktorej býva premiér Fico. "U bieleho koňa, u Bieleho koňa," kričia ľudia.
Zdroj: HN/Katarína Haršányová
18:11Ľudia zvonia kľúčmiJán Budaj hovorí, že na tomto mieste stála socha Gottwalda. "Ani tá socha nebola naveky," hovorí Budaj. Ľudia pri jeho prejave zvonia kľúčmi.18:10Košice začínajúNa Hlavnej ulici v Košiciach sa zatiaľ zišlo približne 300 až 500 ľudí. Ďalší stále prichádzajú. V úvode Zsolt Simon priniesol transparent, ktorý Igor Matovič rozvinul v parlamente s textom: Slušní ľudia platia dane, zlodeji si žijú za ne. 18:09"Dosť bolo zlodejov"Zemanová kričí spolu s davom. "Dosť bolo zlodejov, dosť bolo zlodejov."18:08"Dokedy ešte? Dosť bolo"Zemanová pripomína na proteste, že podala podnet na disciplinárne konanie voči Andrejovi Dankovi. "Dokedy ešte? Dosť bolo," hovorí Zemanová.18:07"Zlodeji, Zlodeji"Dav približne dvetisíc ľudí kričí "Zlodeji, Zlodeji."18:05Zemanová vyzýva FicaPoslankyňa Anna Zemanová vyzvala Fica, aby ukázal nájomnú zmluvu v parlamente.18:05Bilbord, ktorý spôsobil obrovský rozruchMatovič priniesol na protest bilbord, ktorý spôsobil vo štvrtok v parlamente obrovský rozruch, až nakoniec šéf SNS Andrej Danko prerušil schôdzu.
Zdroj: youtube
18:031 500 tričiek "Fico chráni zlodejov"Ľudia stále chodia po tričká s nápisom "Fico chráni zlodejov." Podľa jednej z organizátoriek ich dnes rozdali asi 1 500.18:00Remišová: Danko sa namiesto korupcie trápi tým, či poslanci majú kravatu v parlamente"Poďme už k Ficovi," skanduje pár ľudí na Námestí. Teraz sa k ľuďom prihovára poslankyňa OĽaNO-NOVA Veronika Remišová."Mysleli sme si, že SNS bude iná ako za čias Slotu. Ale zdá sa, že sme sa mýlili. Danko sa namiesto korupcie trápi tým, či poslanci majú kravatu v parlamente."17:57"Apage""Je to také to biblické, určené tým, ktorí by mali odísť," hovoria Bratislavčania Svetlana a Laďo o transparente s nápisom "Apage." Tento transparent určili vláde.
Zdroj: HN/Martin Sliz
17:49„Kiska je s nami"Matovič povedal, že počas pochodu zastavia pred Prezidentským palácom a poprosia Andreja Kisku, aby išiel s nimi pred Bonaparte. "Kiska je s nami," kričia ľudia.17:43Viskupič: "Nechceme vládu národnej potupy""Nechceme vládu národnej potupy," hovorí poslanec OĽaNO-NOVA Jozef Viskupič. Dav opäť mohutne skanduje.
Zdroj: HNtelevízia
17:42"Boj o charakter štátu"Blahová hovorí, že toto je boj o charakter nášho štátu. Ďakuje ľudom, že spoločne s opozíciou s nami bojujete17:41"Do basy, do basy"Dav počas vystúpenia poslankyne Natálie Blahovej odkazuje Ficovi a Kaliňákovi. "Do basy, do basy."17:40Grendel: Už aj Fico má svoju Elektru"Musel by som žiť ako korytnačka 250 rokov, aby som v tejto štátnej službe zarobil toľko ako hovoríte," čítal Grendel citát, ktorý mal povedať Fico o Mečiarovej vile Elektra.Grendel vyzýva ľudí a hovorí, že už aj Fico má svoju elektru: "Poďme povedať, že Fico nie je korytnačka, že sa nedožil 250 rokov a nechceme aby nám tú vládol 250 rokov." Dav na Námestí slobody skanduje Odstúpiť, odstúpiť."17:36Na pódiu je GrendelNa pódiu vystúpil poslanec OĽaNO Gábor Grendel. "Veríte, že kauza Bašternák bude objektívne vyšetrená," pýta sa Grendel.17:35Časť vyslovila meno Kaliňák, druhá FicoPoliačik sa pýta ľudí, kto by mal odstúpiť. Dav sa nezhodol. Časť vyslovila meno Kaliňák, druhá Fico.17:34Poliačik: Útočí na nás chobotnica"Určite nechceli nefungujúci sociálny systém. Hovorí, že toto ľudia určite nechceli," hovorí Poliačik.Dodáva, že z jednej strany útočí chobotnica s oligarchami a z druhej strany útočia lacní populisti.17:31Poliačik: Je to únos tohto štátuPoslanec SaS Martin Poliačik sa prihovára ľuďom a oznámil im, že dali Ficovi červenú kartu za "únos tohto štátu." "Túto krajinu nám permanentne vytrháva z rúk," hovorí Poliačik.17:29V Bratislave tlieskali KošiciamMatovič hovorí, že dnes sú ľudia spoločne na proteste v Košiciach. Ľudia tlieskajú.17:27Matovič ukazuje na Úrad vládyMatovič tvrdí, že Fico chráni Kaliňáka, lebo je "v tomto podvode taktiež zapletený."17:27Rozdávajú tričká „Fico chráni zlodejov“Vedľa pódia rozdávajú tričká Fico chráni zlodejov. Oblečený v ňom sa objavuje aj kartónový transparent Kaliňáka vyobrazeného ako Napoleona.
Zdroj: HN/Barbara Zmušková
17:25Matovič hovorí o Bašternákovi"Tento človek Bašternák v živote nezaplatil žiadne dane. A len za rok 2012 si zobral nadmerný odpočet 8 miliónov eur," hovorí Matovič.17:24Matovič začal svoju rečIgor Matovič vyšiel na pódium a začína svoju reč. Hovorí o podvodoch Bašternáka17:22Transparent na proteste: Kto je klamár. Kaliňák alebo Hedviga?
Zdroj: HN/Martin Sliz
17:13"Protesty určite niečo zmenia"Protesty určite niečo zmenia, minimálne zníženie preferencií, hovorí antidopingový komisár Peter Hericák.
Zdroj: HN/Barbara Zmušková
17:06„Hádam sa spamätajú aj tí hore"„Vidím, čo sa tu deje a nie je to dobré. Hádam sa spamätajú aj tí hore," hovorí pred protestom pred Úradom vlády živnostník Štefan z Bíleča. 16:47Viskupič hovoril vo videu o dnešnom proteste16:46Odovzdali červené kartyOpoziční poslanci dnes v Bratislave odovzdali premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) červené karty.Je ich takmer tisíc. Sú na nich odkazy od ľudí, ktorí už predchádzajúce týždne protestovali proti korupcii a klientelizmu v krajine a za odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka16:45„Hlas ľudu do bytu premiéra zrejme nedolieha""Hlas ľudu do bytu premiéra zrejme nedolieha, posielame mu preto odkazy sem," povedala na tlačovom brífingu Veronika Remišová z OĽaNO-NOVA.16:44Dva protesty narazV Bratislave sa protest začne o 17.00 hod. na Námestí slobody pred Úradom vlády SR a v Košiciach bude od 18.00 hod. na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne.