StoryEditor

Test HN: Skúsili sme elektromobil. Zvládne aj 500 kilometrov

03.03.2013, 23:30
Opel má tip na mobilitu budúcnosti v podobe revolučného elektromobilu Ampera.

Opel Ampera je elektromobil s predĺženým dojazdom. Má veľkokapacitné batérie, ktoré sa rýchlo dobíjajú z bežnej siete 220 V, ale aj vlastný benzínový generátor, takže jeho dojazd nie je limitovaný. Novinku, ktorá naznačuje, akým smerom sa môžu autá budúcnosti uberať, sme si vyskúšali počas náročných zimných dní, ktoré spoľahlivo overili jej techniku. Ampera nesklamala a v mnohom prekvapila.

Tichá a ekologická

Novinka poskytuje komfort a jazdné výkony moderného automobilu nižšej strednej triedy, pričom majiteľom dokáže extrémne znížiť prevádzkové náklady. Na rozdiel od konvenčných elektromobilov môže slúžiť ako jediný plnohodnotný automobil vo firme alebo v domácnosti. Z technickej stránky je to pomerne jednoduchý automobil. Jeho predné kolesá sú poháňané vždy len elektricky, silu trakčnému elektromotoru s výkonom 111 kW (150 k) dodáva lítiovo-iónová akumulátorová batéria s kapacitou 16 kWh. Autu umožňuje dojazd od 40 do 80 km úplne bez emisií, závisí to od terénu, spôsobu jazdy a vonkajšej tepoty. Články batérie sú uložené v stredovom tuneli a pod zadnými sedadlami, dobíjajú sa zo štandardnej elektrickej zásuvky prúdom 16 A. Trvá to približne štyri hodiny, pričom nabíjanie sa dá naprogramovať tak, aby sa využil lacný nočný prúd mimo odberových špičiek.

Dojazd Ampery v elektrickom režime iste uspokojí nároky na bežné každodenné jazdenie väčšiny európskych vodičov, komu sa máli, spoľahne sa na pomoc benzínu. Vďaka spaľovaciemu motoru, ktorý je určený iba na pohon generátora, má Ampera na jedno nabitie akumulátorovej batérie a jednu nádrž benzínu dojazd vyše 500 kilometrov. Podľa normy ECE R101, upravujúcej metodiku merania spotreby paliva a emisií CO2, má Ampera šokujúco nízku kombinovanú spotrebu paliva, približne 1,6 l/100 km a emituje menej ako 40 g/km CO2. My sme počas testu zaznamenali spotrebu 3,4 l/100 km. Cena energie odčerpanej zo zásuvky pri jednom nabíjaní je približne 1 euro.

Dynamicky vyzerá aj jazdí

Systém elektrického pohonu Voltec modelu Ampera umožňuje veľmi dynamickú jazdu – mohutný krútiaci moment 370 Nm, ktorý je k dispozícii už prakticky od nulových otáčok, umožňuje akceleráciu z 0 na 100 km/h približne za 9 sekúnd, maximálna rýchlosť je 161 km/h. Auto sa spolieha na precíznu aerodynamiku svojej karosérie. Má vyvážené proporcie, široký a nízky postoj, ktorý mu dodáva dynamický, športový a futuristický vzhľad. Elegantné predné reflektory v tvare bumerangov – nový prvok vo výrazových prostriedkoch dizajnu Opel – sú jasným identifikačným prvkom modelu Ampera, rovnako ako charakteristický tvar masky chladiča s výrazným logom Opel. Klinovitý profil karosérie zvýrazňuje čierna línia v prelise pod bočnými oknami, citlivo zladená s prednými reflektormi a so zadnými skupinovými svetlami.

Futuristický dizajn

Dizajn interiéru reflektuje unikátny a prelomový charakter jeho systému pohonu. Elegantne tvarovaný prístrojový panel v profile krídla je mierne futuristický, dva farebné monitory nahrádzajú konvenčné prístroje a ovládacie prvky. Štvormiestna kabína poskytuje dostatok priestoru, kufor má základný objem 310 litrov. Aj napriek tomu, že v prípade ekologicky orientovaných automobilov sa kladie veľký dôraz na úsporu hmotnosti, nie je Ampera sparťansky vybavená.

Na palube je prakticky všetko, čo má mať auto strednej triedy k dispozícii. Štandardné vybavenie obsahuje napríklad stabilizačný systém ESP, čelné, bočné, hlavové a kolenné airbagy, automatickú klimatizáciu, odomykanie bez kľúča, elektrické ovládanie okien a zrkadiel, vyhrievanie predných kožených sedadiel, 17-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny, ako aj farebný dotykový monitor palubného počítača a informačného systému.

Auto na každý deň

Opel Ampera je atraktívny moderný automobil, ktorý naznačuje, akým smerom by sa mohli autá blízkej budúcnosti uberať. Jazdí ekologicky a aj jeho prevádzka je ekonomicky výhodná. Pre jeho špecifiká sa zatiaľ hodí, samozrejme, len motoristom, ktorí vlastnia garáž s elektrickou zásuvkou. Štáty Európskej únie si však dali za záväzok, že v horizonte piatich rokov vybudujú v mestách infraštruktúru verejných dobíjacích staníc, ktoré podporia elektromobilitu. Autám, ktoré šetria životné prostredie a aj peňaženku majiteľa, teda svitá na lepšie časy. Vydarený a dostupný Opel Ampera patrí medzi ne.

 

Technické údaje:

Opel Ampera

Benzínový motor: 1,4 i
Výkon: 63 kW (86 k)
Krútiaci moment: 126 Nm
Elektromotor: AC synchrónny
Výkon: 111 kW (151 k)
Krútiaci moment: 370 Nm
Prevodovka: automatická, priamy prevod
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 9 s
Maximálna rýchlosť: 161 km/h
Rozmery: (d/š/v): 4,49/1,78/1,43 m
Celková hmotnosť: 2 080 kg
Priemerná spotreba: 1,3 l/100 km
Cena od: 47 500 eur

Toyota Prius Plug-In

Benzínový motor: 1,8 HSD
Výkon: 73 kW (98 k)Krútiaci moment: 142 Nm
Elektromotor: synchrónny
Výkon: 60 kW (82 k)
Krútiaci moment: 207 Nm
Prevodovka: automatická E-CVT
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 11,4 s
Maximálna rýchlosť: 180 km/h
Rozmery: (d/š/v): 4,48/1,74/1,49 m
Celková hmotnosť: 1 840 kg
Priemerná spotreba: 2,1 l/100 km
Cena od: 35 990 eur

Snímky: Vladimír Dimov

01 - Modified: 2004-10-17 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Supermanove karikatúry
menuLevel = 1, menuRoute = auto, menuAlias = auto, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
09. február 2023 13:45